Alkotmánybírósági döntés a népszavazásrólKilencmillió voks kell a leváltáshoz

2012. július 11., szerda, Közélet

Az alkotmánybíróság tegnap egyhangú szavazattal megállapította: a népszavazás lebonyolításáról szóló törvény módosítása csak akkor felel meg az alkotmányos előírásoknak, ha a referendumon az állandó szavazólistákon bejegyzett személyek többsége az urnákhoz járul.

A taláros testület a parlament által június 26-án elfogadott törvénytervezetet vizsgálta, amelyben a kormányzó Szociál-Li­berális Szövetség kezdeményezésére eltörölték a népszavazások érvényességi küszöbét. Mircea Duşa parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter szerint azonban a népszavazást a hatályos, részvételi küszöb nélküli sürgősségi kormányrendelet, nem pedig az alkotmánybíróság által véleményezett törvénytervezet alapján rendezik meg.
Az alkotmánybíróság tegnapi határozata szerint a referendum érvényességéhez elengedhetetlen a választói névjegyzékben szereplők többségének részvétele, a törvénynek azt a részét nem kifogásolta a taláros testület, amely szerint a résztvevők relatív többséggel döntenek a népszavazáson feltett kérdésről. Mivel az alkotmányossági óvás elbírálásának késése miatt az említett törvénymódosítás nem lépett hatályba, a kormány múlt héten sürgősségi rendeletet hozott a népszavazás érvényességi küszöbének eltörléséről. Erre az alkotmánybírósági döntés szövege nem tér ki. A sürgősségi kormányrendelet a múlt héten azonnal hatályba lépett, alkotmányossági vizsgálatot pedig csak az ombudsman kérhetett volna, de a tisztséget korábban betöltő Gheorghe Iancut az államfő leváltását könnyítő kormányrendelet elfogadása előtt két nappal cserélte le a szociál-liberális többség a parlamentben. Az ombudsman leváltását is megtámadta az ellenzék az alkotmánybíróságon, az óvást azonban a taláros testület tegnapi ülésén elutasította. Az alkotmánybíróság döntései kapcsán Mircea Duşa, a Ponta-kabinet parlamenti kapcsolatokért felelős minisztere úgy nyilatkozott: az államfő leváltásáról július 29-ére kiírt népszavazást a hatályos (részvételi küszöb nélküli) sürgősségi kormányrendelet, nem pedig az alkotmánybíróság által véleményezett törvénytervezet alapján rendezik meg. Victor Paul Dobre megbízott közigazgatási miniszter tegnap hasonlóan nyilatkozott, mint mondta, a népszavazást az érvényben levő törvények szerint fogják megszervezni. „Egész pontosan akarok fogalmazni: a közigazgatási és belügyminisztérium, valamennyi érintett intézmény, Románia kormánya a népszavazást csakis a hatályban levő jogszabályoknak megfelelően szervezheti meg, vagyis a 2012/41-es sürgősségi kormányhatározattal kiigazított és módosított 2000/3-as törvény szerint. A többi puszta kommentár” – mondta Dobre. A kormány közleményben szögezte le, hogy a referendumtörvény ügyében meghozott alkotmánybírósági döntést természetesnek tartja, és kötelezettséget vállal betartására. A dokumentum kitér arra is: a parlament dolga összhangba hozni a népszavazással kapcsolatos törvénykezést a keddi alkotmánybírósági döntéssel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az Ilie Bolojan által bejelentett megszorításokról?








eredmények
szavazatok száma 1149
szavazógép
2012-07-11: Apróhirdetések - :

Apróhirdetések

Kínál lakás
Árkoson félkész, téglafalú családi ház 5 ár telekkel eladó. Be­szá­mítok személygépkocsit is. Telefon: 0758 581 793.
1283
2012-07-11: Közélet - :

Üres városkassza, sok feladat (Beszélgetés Bokor Tiborral, Kézdivásárhely polgármesterével)

A június 10-i helyhatósági választásokon az öt polgármesterjelölt közül Bokor Tibor fizikatanár, szenátor, az RMDSZ képviselője került ki győztesként, az érvényes szavazatok negyvenhat százalékát (3999 voksot) kapta meg.