Nem indul újabb képviselői mandátumért ÉdlerStafétaváltás a kereskedelmi kamaránál

2012. augusztus 16., csütörtök, Közélet

Édler András RMDSZ-es képviselő a Kovászna Me­gyei Kereskedelmi és Ipar­kamara új elnöke, a rendkívüli közgyűlést a hét elején tartották meg. A vezetőcserére egy hónappal a júliusi, maratoni ülést követően került sor – a tagság szavazata alapján akkor Herman Rosnertől, húsz évnyi elnökség után, Debreczeni László vette át az irányítást, aki a továbbiakban alelnö­ke lesz a megyei kereskedelmi és iparkamarának. Éd­ler András és Debreczeni László kedden sajtótájékoztatón számolt be a közgyűlést követő egy hónapról, a kamarát érintő változásokról.
 

  • Édler András és Debreczeni László. Fotó: Lévai Barna
    Édler András és Debreczeni László. Fotó: Lévai Barna

Arról, hogy a korábbi elnöknek Édler András közgazdász lesz a kihívója, már a múlt havi közgyűlésen tudomást szerzett a tagság, és ott szembesültek azzal, hogy „Rosner úr ezt a versenyt formai okokra hivatkozva meggátolta” – fogalmazott Debreczeni László. Szerinte szükséges volt a váltás, így több tervvel is készültek, s hangsúlyozta: ő csak ideiglenesen vállalta az elnöki tisztséget. A két választás köz­ti időszakban együtt dolgozott Édler Andrással, az intézmény megismerése, átvétele azonban nem volt könnyű feladat. A kereskedelmi kamara alelnöke lapunk kérdésére úgy fogalmazott: egy olyan 22 éves rendszert kellett átvenniük, „amelynek a legfőbb jellemzője a transzparencia teljes hiánya volt, az információk egy ember, a volt elnök kezébe futottak össze, sem a kollégák, sem a bedolgozók nem ismerték a helyzetet pontosan”. Az átmeneti időszakban átszervezték a kamarát, a munkatársak egy részétől az új vezetőség megvált, újabb jogászt alkalmaztak, a könyvvitel pedig ezután szolgáltatási szerződés alapján történik, a korábban foglalkoztatott könyvelő járadékának harmadáért.
Herman Rosner – aki korábbi elnökként az alapszabály értelmében a 15 tagú új vezetőtanácsban automatikusan helyet kapott – július 30-án személyi okokra hivatkozva lemondott tisztségéről, így rendkívüli közgyűlést hívtak össze, mely nem csupán az új tag megválasztása okán vált szükségessé: augusztus elején Debreczeni László is lemondott elnöki megbízatásáról. A háromszéki kereskedelmi és iparkamara fennállása óta először sikerült augusztus 13-án döntőképes közgyűlést tartani, 63 százalékos részvétellel: a 338 tag közül 213 képviseltette magát, egyöntetű szavazatuk nyomán a következő négy évben Édler András közgazdász tölti be az elnöki tisztséget.
A csapatmunka elnök-alelnök felállásban a következőkben is folytatódik, hiszen adótanácsadóként, könyvelőként már korábban is együtt dolgoztak, s a cél az, hogy minél eredményesebben segítsék, képviseljék a tagság, a vállalkozók érdekeit – összegzett Édler András, aki tervei kapcsán kiemelte: a hatékony kommunikáció jegyében nekiláttak a kamara adatbázisának átszervezéséhez, frissítéséhez, minden egyes tagot felhívnak, ellenőrzik el­érhetőségeiket. Kö­vetkező lépésként felmérik a tagok igényeit, megújítják a kamara weboldalát, a kis cégeknek pedig díjmentes jogi tanácsadással szolgálnak, ugyanis nem minden vállalkozó engedheti meg magának, hogy szakembert foglalkoztasson. Ugyan­akkor fontosnak tarják ismét bekapcsolódni a Román Árutőzsdébe, s a kereskedelmi bíráskodás elindítását is tervezik. Amellett, hogy alacsonyabb költségű, ez alternatíva lehet a törvényszéki eljárásra, hiszen egy szakemberekből álló csoportnak jobb a rálátása a gazdasági folyamatokra – vélekedett a kamara elnöke. Debreczeni László adószakemberként a kamarán keresztül juttatna el a pénzügyi tárcához jogszabály-kezdemé­nyezéseket, a vállalkozók részéről érkező visszajelzéseket, javaslatokat.
Az új vezetőség másik célkitűzése a tagok számának növelése: becsléseik szerint négyezer körül mozog az aktív háromszéki vállalkozások száma, melyeknek kevesebb mint tíz százaléka szerepel a kereskedelmi kamara nyilvántartásában. Ehhez azonban előbb nekünk kell lépni, meg kell mutatnunk, miért érdemes taggá válni – mondta Édler András, aki nem zárta ki az együttműködés lehetőségét más vállalkozói szervezetekkel sem. Mint mondta: „a legfontosabb, hogy a megyét gazdaságilag fejlesszük, mindenki, aki ezt tűzte ki célul, az partner”.
A Háromszék kérdésére Édler András elmondta: nincs tudomása arról, hogy a képviselői és kamaraelnöki tisztségnél összeférhetetlenség állna fenn, hiszen a kamara úgy működik, mint egy civil szervezet, ő pedig tagja lehet és tagja is ilyen társulásoknak, s ezért az elmúlt években nem vizsgálták. Hozzáfűzte: „számomra egyértelmű, hogy nem indulok újabb mandátumért, haza fogok jönni, és a kereskedelmi kamarával foglalkozom.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 935
szavazógép
2012-08-16: Közélet - Váry O. Péter:

Mégis rendőrség (Sepsiszentgyörgy)

Mégis rendőrségi székhely épül a sepsiszentgyörgyi csendőrség mellett már jó ideje meredező épületkezdeményből – holott egy mai napig érvényes megállapodás szerint a város önkormányzata átvenné a betonvázat, abban kétszáz lakást alakítva ki. A rendőrség szerint, amennyiben folyamatosan kapják rá a pénzt, jövő őszre teljesen elkészülhet új székházuk. Sepsiszentgyörgy polgármestere azonban nem hagyja annyiba, bár nem nagyon bízik benne, hogy még a városé lehet az épület.
2012-08-16: Közélet - Váry O. Péter:

Az erdélyi magyarság ügye

A sepsiszentgyörgyi magyar lakosság körében készített közvélemény-kutatás többek között a Mikó-ügyre is kitér: a város lakosságának jelentős része figyelemmel követi az eseményeket. A Mikó-ügy ugyanakkor mérföldkőnek számít az  igazságszolgáltatásban: a bírósági döntés megszületésével Romániában leállt az egyházi javak visszaszolgáltatása, és ez nem véletlen – vélik a www.13020.ro honlap kezdeményezői. Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt vezetője szeptember 1-jét, a tiltakozás napját tartaná megfelelőnek az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum találkozójára.