Október hetedikén kerül sor az agrárkamarák általános választására – döntött a kamarák létrehozásának országos kezdeményezőbizottsága. Az előkészületek Háromszéken is erőltetett menetben zajlanak, már megalakult a megyei kezdeményezőbizottság, elnökének Bajcsi Ákos gazdálkodót választották.
A megyei választási iroda is megkezdte működését, székhelye a Gábor Áron tér 1. szám alatt van, a mezőgazdasági bank volt székhelyén. Megyei szinten összesen 45 választási körzetben (a községközpontokban) adhatják majd le voksukat a gazdák. A választói névjegyzék még nem készült el, eddig a kifizetési ügynökségnél bejegyzett gazdák számát ismerik, ott 25 311 termelőt tartanak nyilván. Hátravan még az erdőtulajdonosok névsorának összeállítása, és gondot kell fordítani az átfedések kiszűrésére is – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Bajcsi.
Az agrárkamara megyei kollégiumában 25 gazda kaphat helyet: tíz helyet az egyesületeknek tartanak fenn, a munkáltatókat és szakszervezeteket két-két tag képviselheti, egy-egy helyre jogosultak a közbirtokosságok, agrárkutatási és -oktatási intézmények, az állatorvosok, három-három helyet kaphatnak a harminc évnél fiatalabb, illetve a független gazdák. Ha valamelyik csoport nem tesz le jelölést, helye üresen marad – ismertette a szabályokat Bajcsi Ákos.
Az agrárkamara héttagú vezetőségét a kollégium választja meg, mellettük versenyvizsgával alkalmazott (lehetségesen a mostani, megyei közintézményként működő kamarák személyzetének átvételével) szakmai személyzet végzi a munkát. A jelöléseket ma 8–16 óra között, illetve holnap 8–24 óra között fogadják a megyei választóirodánál.
Könczei Csaba megyei mezőgazdasági igazgató hangsúlyozta: az agrárkamarák töltik majd be azt a kapocsszerepet, mely eddig hiányzott az agrártársadalom, agrárhivatalok, közintézmények és törvényhozás között. Az agrárkamarák hatásköréről szólva Bajcsi Ákos elmondta, jóvá kell majd hagyniuk az agráriumot érintő törvénykezdeményezéseket, a vonatkozó helyi határozatokat, döntéseket, ez az intézmény bocsátja majd ki a termelői igazolásokat, és az ő feladata lesz ellenjegyezni a területek használati minősítésének változtatását is. Az agrárkamarák nonprofit közérdekű magánintézményekként működnek majd, költségvetésük alapját a tagdíjak képezik, ezt egészítik ki a szolgáltatásokból származó jövedelmek.