Megszüntették az Iliescu elleni vizsgálatot
Ügyészek által elkövetett többrendbeli formai hibákra hivatkozva megszüntette Románia főügyésze a Ion Iliescu volt államfő ellen indított büntetőjogi vizsgálatot az 1990-es bukaresti bányászjárás ügyében. Laura Codruţa Kövesi ugyanakkor jelezte, hogy az 1990-es bányászjárás körülményeinek vizsgálata folytatódik, s a jövő hétre éppen Iliescut idézték be tanúként kihallgatásra. Dan Voinea tábornok vezetésével a katonai ügyészség vizsgálta idén nyárig az 1990 júniusában halottakat is követelő erőszakos cselekmények körülményeit. A nyomozás részben eredményes volt, hiszen már vádat emeltek Mihai Chiţac tábornok, volt belügyminiszter ellen. Ettől különválasztva tárgyalták a volt államfő ügyét. A katonai ügyészség szerint Iliescu parancsára lépett közbe a katonaság azzal a céllal, hogy feloszlassák a bukaresti Egyetem téren a volt államfő által irányított akkori politikai hatalom ellen tüntető tömeget. A vádhatóság szerint később a Zsil-völgyi bányászok is Iliescu kérésére mentek Bukarestbe azzal a céllal, hogy ,,rendet teremtsenek" a tüntetők között. Iliescu számára azonban kedvező döntést hozott nyáron az alkotmánybíróság, úgy határozva, hogy a volt államfő ellen nem vizsgálódhat katonai ügyészség. Ezért át kellett utalni a rá vonatkozó aktát polgári ügyészséghez. A sajtó jelentős része akkor úgy értékelte, ezzel Iliescu valószínűleg megmenekül a felelősségre vonás elől.
Értékelés
Az európai parlamenti választások eredményeinek értékelése lesz az egyik fő napirendi pont az RMDSZ miniparlamentjének, a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) mai marosvásárhelyi ülésén. Az SZKT továbbá új tagokkal, új frakciókkal alakul meg, és új elnököt választ. A szövetség parlamenti képviselőit és szenátorait, ifjúsági és területi küldötteit, illetve platformonként két-két politikust tömörítő testület már a tavaszi aradi kongresszuson elfogadott alapszabályzat szerint szerveződik, mandátuma pedig a következő kongresszusig tart. Várhatóan Korodi Attila környezetvédelmi miniszter és Biró Rozália nagyváradi alpolgármester száll harcba az SZKT elnöki tisztségéért, mivel Frunda György nyolc esztendő után távozik e posztról.
Támadják Băsescut
A szociáldemokraták is támadják az államfőt, mert úgy vélik, a Tőkés Lászlónak adott politikai támogatás egy, az államfő és a magyar irredenták közötti háttérmegegyezés következménye. Egy tegnapi közleményben az SZDP úgy fogalmaz: Băsescu ismét bebizonyította, hogy személyes ambíciói érdekében bármilyen kompromisszumra képes, ismét olyan témák kerültek napirendre, mint az etnikai alapú autonómia, a közösségi jogok, az egységes román állam felosztása. A párt azt kéri az államfőtől és a Demokrata Párttól, hogy határolódjék el a magyar radikálisoktól.
Kié a rózsa?
Várhatóan megfellebbezi az új párt jelképét az SZDP, mert a DP és az LDP egyesüléséből származó alakulat felhasználja a rózsát — jelentette be tegnap Cătălin Nechifor európai parlamenti képviselő. Az érvelés szerint a rózsa az európai szocialisták választási jelképe, és nem a népi-liberálisoké, és meglepő, miszerint a két párt vezetői megállapodtak abban, hogy az új párt megtartsa a DP jelét és himnuszát.
Egyenlő bánásmód
Az RMDSZ alelnöke szerint az államfő a decentralizáció és nem a területi autonómia híve, és ezt az RMDSZ képviselőinek többször is kifejtette. Borbély László újságírói kérdésre válaszolva úgy értékelte, ebből a szempontból Tőkés László szívélyes államfői fogadása nem jelent újdonságot. ,,Reméljük, hogy az államfő egyenlő bánásmódban részesíti a magyarság képviselőit, illetve fogadja mind a 35 EP-képviselőt" — fejtette ki Borbély, aki arra is kíváncsi, hogy a független EP-képviselő hogyan tesz eleget a kampányban tett ígéreteinek.