Az Európai Parlament elnöke, Hans-Gert Pöttering a testület strasbourgi ülésnapjának kezdetén tegnap személyesen üdvözölte a november 25-én megválasztott romániai EP-képviselőket.
A 35 új képviselőből négy magyar nemzetiségű. Pöttering emlékeztetett arra, hogy Romániának hat évtizedbe telt, mígnem ez év elején újra teljesen részévé válhatott az európai nemzetek családjának. Megköszönte azok elkötelezettségét, akik eddig Romániát képviselték az Európai Parlamentben, és eredményes munkát kívánt a most megválasztott képviselőknek. A 785 tagú EP-be a romániai Demokrata Párt 13, a Szociáldemokrata Párt 10, a Nemzeti Liberális Párt 6, a Liberális Demokrata Párt 3 jelöltje került be. A négy magyar nemzetiségű képviselő közül kettő (Sógor Csaba és Winkler Gyula) az RMDSZ színeiben, Tőkés László függetlenként, Csibi-Magor Imre az NLP embereként szerzett mandátumot. A 2005 októberétől megfigyelői státusban tevékenykedő romániai (és bulgáriai) küldöttek (köztük Kelemen Attila, Kónya-Hamar Sándor és Szabó Károly Ferenc RMDSZ-képviselők) mandátuma vasárnap éjfélkor járt le. Magyarország 24 széket bír az EP-ben, a szlovákiai magyarság pedig Bauer Edit és Duka-Zólyomi Árpád személyében két képviselőt választott a brüsszeli törvényhozásba.
A költségvetés ára
Az SZDP csak akkor szavazza meg a jövő évi állami költségvetést, ha módosító javaslatai is benne lesznek — jelentette ki a párt parlamenti szóvivője, Bogdan Niculescu Duvăz. Előbb a többi párttal tárgyalnak a tervezetről, majd a kormánnyal is. Az SZDP — vezetőinek tegnapi döntése értelmében — kölcsönösségi alapon más pártok módosító javaslatait is kész támogatni, és a közösen megegyezett módosításokkal szeretne a kormány elé állni. Elsőként a volt választási szövetségessel, a Konzervatív Párttal ülnek kerekasztalhoz. A liberálisokkal hivatalosan még nem tárgyaltak a költségvetésről, de szeretnék, ha még az idén átmenne a törvényhozáson.
Eredménytelenül jó volt
Jól együttműködtem Tudor Chiuariuval, tudtunk kommunikálni, csak mindez nem volt eredményes — jelentette ki Laura Codruţa Kövesi, Románia főügyésze tegnap, hozzátéve, hogy az igazságügy-miniszter lemondása mögött egyoldalú akarat áll, amelynek kapcsán azonban nem kíván találgatni. A következő tárcavezetőtől a főügyész szintén jó együttműködést vár el, olyan értelemben, hogy tanácskozni tudjon vele a tárcát érintő kérdésekben. Chiuariu lemondása tegnap érkezett a kormányhoz, és ezzel hivatalossá vált. Călin Popescu Tăriceanu egyelőre nem nevezte meg utódját.
Utak kellenek
Évente húszszázalékos forgalomnövekedéssel kell számolni Romániában, ami azt jelenti, hogy a nagyvárosokban máris elviselhetetlen dugók ellen tenni kell valamit. A közeljövő prioritása a körgyűrűk, terelőutak megépítése, bicikli- és autóbuszsávok kialakítása — mondta Borbély László fejlesztési, középítkezési és lakásügyi miniszter tegnap egy, a kérdésnek szentelt nemzetközi szemináriumon. A külföldi szakértők a tömegközlekedés fejlesztésétől a magánautók használatának drasztikus korlátozásáig terjedő javaslatokat vetettek fel, Borbély szerint szemléletváltás, nevelés és EU-konform jogszabályalkotás is szükségeltetik. Jelenleg kevés nagyvárosban léteznek kiépített biciklisávok, de sok esetben azok sem használhatók vagy a járókelők, vagy az éppen ott parkoló gépkocsik miatt. A bicikliutak kialakítása konkrétan 2009-ben kezdődik el, az önkormányzatok erre a célra elkülönített sávot nem tartalmazó utakra nem bocsáthatnak ki építési vagy korszerűsítési engedélyt. 2007—2013 között a Szállítási Operatív Program keretében infrastruktúrafejlesztésre 5 milliárd euró hívható le — közölte a miniszter. A Regionális Operatív Program keretében lehívható uniós pénzek legnagyobb hányadát a városok fenntartható fejlesztését célzó tervekkel lehet megpályázni. Városfejlesztésre, illetve a város és a vidék közötti egyenlőtlenségek csökkentésére 1,2 milliárd euró áll rendelkezésünkre. A Városi Közlekedés Zöld Kartáját az Európai Unió szeptember 25-én fogadta el, és 2008-tól minden tagállamában be kell tartani az ebben megfogalmazott előírásokat.