Ha a törvényhozás jövő héten nem fogadja el a 2008-as költségvetés-tervezetet, javasolni fogják a parlamenti viták kiterjesztését a parlamenti vakáció idejére is, a karácsony és szilveszter közötti időszakra — közölte Ioan Chelaru, a szenátus titkára tegnap, az Állandó Bizottság ülése után.
A honatyák a jövő héten keddtől péntekig esetleg hosszított programban vitáznak a költségvetés-tervezetről, amelynek január 1-jétől már érvényesnek kell lennie. Az SZDP már megkezdte az egyeztetést a többi párttal, egyedül a DP utasította vissza felkérésüket. Javaslataik között a családi pótlék és az özvegyi nyugdíj emelése, a nyugdíjasok által fel nem használt utazási jegyek pénzre váltása is szerepel.
Fejetlenség Nagyváradon
Harmadszorra sem tudott ideiglenes polgármestert választani a nagyváradi tanács. A testület tegnapi ülése botrányba fulladt. Petru Filip helyére — aki a DP listáin európai parlamenti képviselői mandátumhoz jutott — mintegy egyórai, a szavazás módjára vonatkozó vita után a két alpolgármester, Mihai Groza (DP) és Bíró Rozália (RMDSZ) közül kellett volna kijelölni valakit, ám ez annak ellenére sem sikerült, hogy egyszerű formaságnak tűnt, mert a többség (az RMDSZ, az NLP és az SZDP, azaz 27 szavazatból 15) az RMDSZ-t támogatta. Amíg a DP és az NRP önkormányzati képviselői a tanácsteremben szavaztak, a másik három párt emberei elvonultak Bíró Rozália alpolgármester irodájába, hogy nyílt szavazást bonyolítsanak le a pártokban hozott döntések szerint. Két SZDP-s tanácstag nem akart az RMDSZ jelöltjére szavazni. Fél óra múlva, amikor visszatértek a tanácsterembe, az RMDSZ, az NLP és az SZDP képviselői azt látták, hogy DP-s és NRP-s társaik felnyitották az urnát, és hiányukban elkezdték számolni a szavazatokat. Az incidens és kölcsönös vádaskodások nyomán végül úgy döntöttek, semmisnek nyilvánítják a szavazást, és azonnal összehívnak egy másik rendkívüli ülést a szavazás megismétlésére és az ideiglenes polgármester megválasztására.
Feltöltik a bársonyszékeket
Elosztotta egymás között a betöltetlen parlamenti mandátumokat az NLP és a DP, mégpedig a két alakulat közötti DA Szövetség egyezménye alapján. Az új parlamenti képviselőket a jövő hét folyamán iktatják be. Jelenleg 14 betöltetlen parlamenti tisztség van, amely a már megszűnt DA Szövetségé volt.
A pénztár helyett gondolkodnak
Megoldást kínál a kezelési jegyekért való tülekedés felszámolására a Nyugdíjasok Szakszervezeteinek Országos Szövetsége: azt kéri az Országos Nyugdíjpénztártól, hogy minden megyében egy hónappal vagy legfeljebb egy harmadévvel hamarább fogadják a feliratkozásokat a kezelési jegyekre, és nem egy alkalommal az egész évre. ,,Azokban a megyékben, ahol a kéréseket egy hónappal az üdülés előtt iktatják, vagy azon megyékben, ahol a kérések postán érkeznek, nincs sorban állás. Felkérjük az Országos Nyugdíjpénztárt, hogy tegye általánossá ezt a gyakorlatot. Érthetetlen, miért van szükség arra, hogy most az egész évre felvegyék a gyógykezelési kéréseket, amikor ezek számát a társadalombiztosítási költségvetésben meghatározzák" — áll a közleményben. Hétfőn és kedden a nyugdíjasok óriási sorokat álltak ki a Vâlcea és a Brassó megyei nyugdíjpénztáraknál, Paul Păcuraru munkaügyi miniszter szerint azért, mert azok a nyugdíjasok, akik a csúcsidényben szeretnének kezelésre menni, igyekeznek elsőként megszerezni a jegyeket. Az e célra kiutalt összeg 2008-ban sem kisebb, mint 2007-ben, de mivel a szolgáltatások megdrágultak, a kezelési jegyek száma csökkent.
Kárpótlás állattartóknak
Módosult az állat-egészségügyi tevékenységet, valamint az élelmiszer-biztonságot szabályozó sürgősségi kormányrendelet. A jogszabály előírja az állatbetegségek elleni védekezés különböző módozatait, valamint a levágott, elpusztított állatok után járó kárpótlást. A Székely Levente RMDSZ-képviselő módosító javaslatait tartalmazó tervezet kitér az Országos Állat-egészségügyi Hatóság keretén belül létrehozott betegségmegelőzési központ hatáskörére és felépítésére is. A kárpótlásokat az állami költségvetésből fedezik.