LUXUSLAKÓK. Kézhez kapta a sajtó a mintegy ezer bukaresti állami és protokoll-lakás tulajdonosainak és lakóinak névsorát.
Ismét közszájon forog tehát, hogy Ion Iliescu 17 000 dollárért vásárolta meg villáját, Dan Voiculescu 70 000 dollárt adott érte, Ion Ţiriac, Románia leggazdagabb embere is a protokollalapból vásárolt villában él, dacára annak, hogy azt volt tulajdonosai visszakövetelik. De négyzetméterenként egy lejnél kevesebbet fizet a luxusvilláért vagy osztályon felüli lakásért Niculae Pleşiţa volt szekustábornok, Nicolae Ceauşescu sógornője, Ştefan Andrei volt külügyminiszter, Paul Niculescu Mizil és mások. A forradalom utáni idők főszereplői is beleköltöztek egy-egy állami lakásba, s ma is ott élnek, például Gelu Voican Voiculescu, Adrian Severin, Oliviu Gherman, Virgil Măgureanu vagy Crin Halaicu és Petre Roman volt felesége, illetve Adrian Păunescu Andrei nevű fia, de Gabriel Cotabiţă énekes is. Hogy a jelenlegi vezetőkről már ne is beszéljünk. A magyar tisztségviselők közül csak Winkler Gyula neve szerepel a luxusbérlők közt, de neki miniszterként szolgálati lakás járt. (Adevărul)
ILYENEK A ROMÁNIAI FIATALOK. A szociológiai kutatások nem rajzolnak túl hízelgő képet a romániai fiatalokról. A legnépesebb a ,,passzív" és a ,,lusta" fiatalok kategóriája, ők általában vidéken élnek, sokat tévéznek, manelét hallgatnak, és nem olvasnak. A másik csoport a ,,tradicionalistáké", ők sokkal konzervatívabbak, mint a 90-es évek elejének fiataljai, kevésbé toleránsak például a homoszexualitással, a prostitúcióval, az abortusszal és a válással szemben. Fellelhető ellenben köztük egy olyan réteg, amely mindenképpen szakítani akar szülei életmódjával: demokratikusak, gyakorlatiasak, nagy a kísérletező kedvük. A 25 évesnél fiatalabbakat a negáció, a visszautasítás generációjának tartják. Velük az a probléma, hogy a tagadott értékek helyére nem keresnek újabbakat, s ezért a politikai közélet is felelős, amely tizenhét éve mindent megtesz azért, hogy a fiatalokat távol tartsa a közügyektől. (Cotidianul)
A CIVIL TÁRSADALOM BĂSESCU ELLEN. Tizenkét civil szervezet kelt Cristian Pârvulescu, a Pro Demokrácia Egyesület elnöke védelmére, akit Traian Băsescu élesen bírált, szerinte ugyanis Pârvulescu befolyással üzérkedik: a felesége a kormány alkalmazottja, és ebből adódóan vette rá több szervezet és szakszervezet képviselőit, hogy bizonyos módon foglaljanak állást a választójogi törvényt illetően. A tiltakozók arra hívják fel Băsescu figyelmét, hogy tette (egy olyan szervezetet támadott, amely az emberi jogok védelmével foglalkozik a politikusok és bármilyen kormány ellenében) a demokrácia iránti elkötelezettségét kérdőjelezi meg, illetve a jogállamiságot értékeli le. A dokumentum aláírói az államfői hangnemet is kifogásolják, amelyet megalázónak tartanak, és sajnos, nem egyedülálló jelenségnek a román közéletben. (Mediafax)
ROTHSCHILDÉK A ROMÁN INGATLANPIACON. Három hazai lakásprojektben 104 millió euróért hatvanszázalékos részesedést vásárolt a Rothschild bankárcsalád, s ezzel hivatalosan is belépett az ingatlanpiacnak erre a részére is. Bukarestben, Brassóban és Ploieşti-en építkezik az izraeli tulajdonú Euro Habitat. (Világgazdaság)