Mennyiért dolgozunk?

2013. január 15., kedd, Közélet

Huszonhárom lejjel nőtt 2012 novemberében az átlagkereset az előző havihoz képest, az Országos Statisztikai Intézet tájékoztatása szerint az 1,5 százalékos emelkedéssel elérte az 1575 lejt. A háromszéki bruttó átlagbér ettől több mint 170 lejjel marad el, közel három és fél ezer vállalkozás, intézmény nyilatkozatai alapján novemberben 1400 lej alatt maradt.
 

A megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatalnál havonta körülbelül 45 ezer háromszéki foglalkoztatottról összesítenek adatokat több mint háromezer munkaadó nyilatkozatai alapján, s ezek azt tükrözik, hónapok óta azonos szinten mozog az átlagkereset, legfennebb tizenöt-húsz lejes eltérés mutatkozik a havi értékek között – magyarázta érdeklődésünkre Kelemen Tibor intézményvezető. Mint mondta: különbségek főként az építőiparban csúcsnak számító hónapokban, illetve az ágazatra jellemző tevékenységek csökkenésével mutatkoznak.
A háromszéki alkalmazottak zömének – a szakember szerint több mint húszezer ember – havi keresete nem éri el az 1100 lejt, az összeg több mint harminc százaléka ugyanis adó, járulék, azaz fizetendő kötelezettség az állam felé. Több mint hét és fél ezren tartoznak a következő jövedelmi sávba, a munkaügyi összesítés szerint bruttó bérük 1100 és 1500 lej között alakul, a tavaly novemberi átlag ez esetben megközelítette az 1300 lejt. Közel négy és fél ezer háromszéki kap munkájáért havonta 1500 és 2000 lej közti összeget, s azok száma, akik ennél magasabb jut­tatásban részesülnek, eléri a hétezret. Ebben a jövedelmi kategóriában tavaly novemberben a bruttó átlagkereset meghaladta a háromezer lejt, a munkaügyi statisztikák szerint a legmagasabb bér pedig 54 ezer lej volt.
Kelemen Tibor szerint a kifizetett összegek alapján utóbbi csoportba tartoznak mások mellett a vállalkozások, pénzintézmények vezetői, s tapasztalata szerint több mint húszéves szolgálati idővel rendelkező köztisztviselőnek is kétezer lejnél magasabb a havi illetménye.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 787
szavazógép
2013-01-15: Belföld - :

Hírsaláta

SZÁLKA A SZEMÜKBEN WASS ALBERT. Gyer­gyó­szentmiklóson a rendőrség vizsgálja a Wass Albert születésének 105. évfordulója alkalmából tartott január 8-i megemlékezés szervezőit és előadóit. A Székelyhon portál vasárnapi közlése szerint az elmúlt napokban a rendőrök két illetékest kérdeztek arról, hogy ki volt a rendezvény ötletadója, szervezője, finanszírozója.
2013-01-15: Közélet - Albert Levente:

Barcsay mester és tanítványai

Tegnap délután a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban megnyílt a Barcsay mester és tanítványai című tárlat. Ma­napság divat mester és tanítványai együttes bemutatkozása – kezdte a kiállítás ismertetőjét Feledy Balázs művészeti író.