Közel harmincegyezer pácienst láttak el a sürgősségen, több mint huszonegyezer beutalt beteget kezeltek, és százezren fordultak meg a járóbeteg-rendelő szakorvosainál – ismertették a betegápolási tevékenység sarokszámait a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban. András-Nagy Róbert menedzser és Antal Álmos orvosigazgató az elvégzett, illetve megkezdett beruházásokról is beszámolt – a megvalósítások tükrében a tavalyi esztendőt sikeresnek értékelték.
Tavaly az ortopédia osztályon ezerszáz műtétet végeztek, ebből százhuszonhat protézisbeültetést (ötvenkét protézist az országos egészségügyi programból biztosítottak, negyvenegyet a kórház saját bevételeiből, harminchármat a páciensek fizettek ki); hatszázhatvannyolc szemlencse-beültetés történt, százkilenc laparoszkópos epekőműtét. Nyolcvanhárom kiskorú anya szült a megyei kórházban, négyszázhuszonegyen kórházi ágyon haltak meg, legtöbben agyéri történések miatt. Ezerszáz kisbaba születését jegyezték – háromszáz kismama császármetszéssel szült –, tizenöt csecsemőt hagytak el az újszülött osztályon. Hatszáznyolc új daganatos és háromszázharminckét új diabéteszes beteget, valamint hetven új tébécés pácienst vettek nyilvántartásba, kétszázhetvenegy személyt oltottak be veszettség elleni védőoltással.
A 2012-es esztendőt adósság nélkül zárta a megyei kórház, növelte műszerezettségét, és sikerült elindítania, illetve befejeznie néhány fontos beruházást – összegezhetőek a számok mögötti tények. A konszolidálási munkálatokkal is haladtak, bár ez nem látványos, a főépület alsó három szintjének megerősítését, korszerűsítését 85 százalékban befejezték, de még hátravan az építkezés folytatása a felsőbb szinteken az uniós támogatásból.
Tavaly felszerelték az új komputertomográfot, amellyel eddig több mint hétszáz vizsgálatot végeztek – egész esztendőben majdnem négyszer ennyit –, új echográfot kapott a kardiológia osztály, laparoszkópot a nőgyógyászat, különböző orvosi műszereket vásároltak 920 ezer lej értékben. Az infrastrukturális beruházások között szerepel a víztisztító korszerűsítésének megkezdése, a csatornarendszer felújítása, egy új biztonsági víztároló létrehozása – mindezekre eddig 1,6 millió lejt költöttek a 4,45 millió lejes összértékből. Megkezdték a törvényszéki orvostan és a kórbonctan közös épületének felhúzását, befejezték a kórház központi raktárának építését, amire saját költségvetésből ötvenezer lejt fordítottak, százötvenezer lejjel a Santana Edile helyi építkezési vállalkozó járult hozzá. Korszerűsítették a tüdőkórház fűtéshálózatát, befejezték a gyermekpszichiátria modernizálását, elköltöztették a felnőtt fertőzőt, új élelmiszerraktárt, műhelyeket építettek. A tavalyi 7,8 millió lejes beruházásból 2,8 millió lejt fedezett a kórház saját bevételeiből, illetve támogatásokból, kétszázhúszezer lejjel a megyei, nyolcvanezerrel pedig a helyi önkormányzat járult hozzá a kiadásokhoz.
A megyei kórháznak folyamatosan személyzeti hiánya volt tavaly is, a nyári pihenőszabadságok alatt nehezen oldották meg a helyettesítéseket, de azok helyett, akik 2012-ben mentek nyugdíjba vagy hagyták el a kórházat, sikerült munkatársakat alkalmazni: hét orvost, egy biológust, egy biokémikust, kilencvenegy asszisztenst, tizenhárom ápolót, egy beteghordozót vettek fel, és öt új rezidens orvos érkezett. A megfelelő minősítés hiányában a laboratóriumi vizsgálatokra tavaly sem köthettek szerződést a megyei egészségbiztosító pénztárral – ez az állapot idén sem változik –, és bizonyos szakokon marad az orvoshiány, ami miatt az érintett területeken a járóbeteg-rendelőkben zsúfoltságra, a kórházi beutalásoknál várólistára lehet számítani.
A nyolcszázkilencven alkalmazottat foglalkoztató kórház menedzsere úgy véli, számukra sikeres volt a tavalyi esztendő, mert nemcsak a biztosítóval kötött szerződést tudták teljesíteni, hanem beruházásokat is végeztek anélkül, hogy adósságot halmoztak volna fel.