A TÖBBSÉGNEK NEM KELL RÉGIÓSÍTÁS. A GeoPOL 2013. február 18–25. között készített felmérése szerint a román állampolgárok 64 százaléka hallott az ország közigazgatási átszervezésének tervéről. Akik ismerik a kérdést, azoknak 67,4 százaléka ellenzi a megyék felszámolását, miközben 24,2 százalék egyetért azzal, illetve 8,4 százalék nem tudott dönteni, vagy nem válaszolt.
A GeoPOL tanulmánya szerint Románia állampolgárainak 43,9 százaléka úgy véli, hogy az ország újrafelosztása növelni fogja a bürokráciát és a közkiadásokat. Csupán 20 százalék gondolja úgy, hogy ez a közkiadások és a bürokrácia csökkenéséhez vezet. A romániaiak 79,7 százaléka nem ért egyet a többségében magyar lakosságú megyékből álló régió létrehozásával, csak 14,4 százalékuk fogadná el. A megkérdezettek 62,7 százaléka szeretné, ha a közigazgatási régiók vezetőit a lakosság választaná meg, 11,3 százalék szerint a helyi hatóságok képviselőinek kellene megválasztaniuk, illetve 8,3 százalék szerint a kormánynak kellene kineveznie a régióvezetőket. A régiósításban leginkább érdekelt pártok a felmérés szerint: SZDP (27,6%), RMDSZ (23,3%), DLP (9,4%) és NLP (6,3%). (Erdély Ma)
SEMMI SEM DRÁGA, HA A MAGYAROKAT SZÁJBA LEHET VERNI. Csutak István, az RMDSZ regióátszervezési szakértője arról beszélt, mily nagy horderejű kérdés az ország közigazgatási átszervezése, ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy egyre fenyegetőbben közeledik az a pillanat, amikor a kormány keresztülviszi közigazgatásireform-elképzeléseit. Itt a szó szoros értelmében élet-halál kérdésről van szó – fogalmazott Csutak. A szakértő elmagyarázta: az eddigi hivatalos álláspont, miszerint a fejlesztési régióknak közigazgatási hatáskörrel kell rendelkezniük, hazugság, az Európai Unió nem követel ilyent. Csutak arról is beszélt, amit a nem titkos, de nyilvánosságra nem hozott dokumentumok tartalmaznak: az Európai Unió bővítésekor Románia vállalta, hogy tiszteletben tartja az európai jogszabályt, miszerint a fejlesztési régiókat történelmi, kulturális, környezeti, gazdasági, földrajzi kritériumok alapján alakítja ki. Csutak István kijelentette: ennek az országnak és mindenkori kormányának semmi sem drága, ha „a magyarokat szájba lehet verni”. (Marosvásárhelyi Rádió)
SEMMISÉGEKKEL FOGLALKOZIK A Korrupcióellenes Ügyészség. Nem létező személy feljelentése alapján vizsgálta egy éven át az Országos Korrupcióellenes Ügyészség a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tizenegy oktatóját – közli a hatóságok ügyirataira hivatkozva a Vásárhelyi Hírlap internetes változata. „Nem tudni, hogy ki rejtőzik e név mögött, de az biztos, hogy amit tett, gerinctelen, alpári cselekedet” – nyugtázta a tényeket Kincses Előd, az érintettek által megbízott ügyvéd. A marosvásárhelyi jogász szerint, ha a hazai korrupcióellenes ügyészségnek az a legégetőbb dolga, hogy egy éven keresztül olyan egyetemi tanárokat vizsgáljon, akik egy előre ledolgozott vagy utólag bepótolt napra felveszik a fizetésüket, akkor az egész román társadalmat górcső alá helyezhetné. (Vásárhely.ro)
KÖZÉPISKOLÁBAN MARAD A KILENCEDIK OSZTÁLY. Tanügyi intézkedéseket érintő sürgősségi kormányrendeletet fogadott el a képviselőház, mely szerint többek között a kilencedik osztály továbbra is a középiskolákban marad, és középfokú végzettséggel rendelkezők is dolgozhatnak tanítókként. Remus Pricopie tanügyminiszter az ülésen megjegyezte, hogy egyetért a tanügyi bizottság módosításaival. A kiegészítést a szenátusnak kell jogerőre emelnie. (Mediafax)