Fejlesztené kapcsolatát a Szentszékkel
Traian Băsescu államfő levélben gratulált Ferenc pápának megválasztása alkalmából, és kifejezte meggyőződését, hogy Bukarest és a Szentszék kapcsolata a katolikus–ortodox testvéri párbeszéd szellemében fog fejlődni, amelyet II. János Pál és XVI. Benedek pápa ihletett és támogatott. Romániában megközelítőleg 900 ezer római katolikus és 150 ezer görög katolikus hívő él.
Spontán sztrájk a magyar igazgatóért
A vajdahunyadi kórház mintegy kétszáz alkalmazottja sztrájkolt rövid ideig tegnap délelőtt annak hírére, hogy leváltották Bende Barna igazgatót. A kórház igazgatótanácsa azért bontotta fel Bende szerződését, mert a számvevőszék kifogásolt egy 2009-ben történt tizenhárommillió lejes eszközbeszerzést. Viorel Arion polgármester szerint fél évig ideiglenes vezetés áll a kórház élére, azután versenyvizsgát hirdetnek az igazgatói tisztség betöltésére; a kárt is megpróbálják behajtani. Bende elutasította a vádakat, és mérlegeli, hogy peres úton keresse igazát. A 2012-es polgármester-választáson Viorel Arion alig pár száz szavazattal előzte meg az RMDSZ és az SZLSZ támogatásával függetlenként versenybe szállt Bende Barnát, aki ortopéd szakorvosként, majd kórházigazgatóként szerzett elismerést az 55 ezer lakosú Vajdahunyadon, ahol a magyarság aránya mindössze öt százalék.
Ellenzi a mikrocsipeket az ortodoxia
Mintegy ezer ortodox pap, apáca és hívő tüntetett tegnap a parlament előtt a mikrocsipes személyi okmányok bevezetése ellen. A szervezők szerint a mikrocsipes egészségügyi kártya növeli annak a veszélyét, hogy kibernetikai támadások nyomán illetéktelen személyek vagy szervkereskedők kezébe kerüljenek az emberek egészségügyi adatai. Az ortodox hívők egy részét korábban az is felháborította, hogy a bukaresti tömegközlekedési eszközökön digitális jegyellenőrző automatákat szereltek fel, amelyeken az angol card szó is szerepel. Ez visszafelé olvasva ördögöt jelent románul, ezért az elektronikus kártya a „sötét erők” eszközének tekinthető.
Ne Bukarest döntsön az utcanevekről
Az RMDSZ tiltakozása nyomán a képviselőház közigazgatási bizottsága elutasította a kormány azon rendeletének módosításáról szóló javaslatot, amely az önkormányzati autonómia elvét csorbítaná azáltal, hogy a megyei és helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozó utcák, közterek, intézmények és ingatlanok személyiségekről való elnevezésének jóváhagyását egy országos tárcaközi bizottság véleményezésétől tenné függővé. Cseke Attila képviselő, a bizottság alelnöke elmondta: már létező elveket nem lehet megszegni, hiszen azért vannak választott képviselők, hogy a helyi közösségek igényei szerint döntsenek. Érveit a testület elfogadta, és Cseke reméli, hogy a plénum is elutasítja a központosító törvényjavaslatot.