Díszállatok a lakásbanOlvasóink kérdezték

2008. január 3., csütörtök, Család

Bálint Zenkő Deta, Temes megye: Van egy pár zebrapintyem, a nyáron a lány elrepült, édesanyámék vettek egy másikat. Eddig négy alkalommal is raktak tojást, nagyon örvendtem. De sajnos, mégsem lett egy kis madár sem, pedig úgy szerettem volna.

Kedves Zenkő, esősorban azt kell tisztázni, hogy valóban egy pár pintyről van-e szó, és nem esetleg két tojóról? Legkönnyebben úgy tudod megkülönböztetni, hogy a hímeknek pofafoltjuk van, de jobb, ha egy tenyésztővel megnézeted. Mikor biztos vagy benne, hogy valóban egy pár madarad van, akkor a kalitkát a lakás egyik védett helyére tedd, ahol nem látnak a madarak folyamatosan, mert akkor le-leugranak a fészekről, és a kotlás meghiúsul. A költés ideje alatt nem szabad a madarakat folyamatosan nézni, a kalitkát takarítani, még ha kíváncsi is vagy. Mikor azt látod, hogy letojta az első tojást, jegyezd le egy füzetbe a dátumot, ki tudod számolni, mikor kell kikelniük a fiókáknak, s nem fogod zavarni folyton a madarakat. A fiókák tizennégy nap után jönnek a világra. A türelem a legfontosabb. Egy nap csak kétszer menj be hozzájuk a szobába, amikor inni és enni adsz nekik. Fontos a változatos táplálék, nem elég csak a mageleség. Minden etetésnél egy csipetnyi fehér szalvétát is adj, amit behordanak a fészekanyagba. Mikor kikelnek a fiókák, lágy eleséget kell adni a szülőknek: főtt tojás reszelve, túró, sajt, keksz. Remélem, ezúttal sikerrel jársz.

Mihály Sándor, Sepsiszentgyörgy: A hullámos papagájomnak nagyon megnőttek a körmei, levághatom-e?

Kedves Sándor, a túlnőtt köröm kényelmetlen a madárnak, könnyen sérülést okoz. A madarak körmének, csőrének ápolása nagyon fontos, azonban mégis a megelőzés a legfontosabb. Ha túlnő a köröm vagy a csőr, az valahol a mi hibánk is, de mentségünkre legyen mondva, idősebb példányoknál ez gyorsabban történik.

A helyes köröm- és csőrápolás a kalitka berendezésével kezdődik. Fontos, hogy az ülőrudak kellően vastagok legyenek. A vékony rúd nem jó, a madár csak kapaszkodik rajta, nem kényelmes számára, és a körmei sem kopnak. A csőrkoptatásnál a legjobb a szépiacsont, mindig legyen a rács közé illesztve egy darab.

A túlnőtt körmöt úgy tudjuk levágni, hogy a madarat háttal a bal tenyerünkbe fektetjük, fejét a mutató- és középső ujjunk közé vesszük, a többi ujjunkkal átkaroljuk, majd megfogjuk az egyik lábát. Ezután a fény féle tartjuk, hogy lássuk, hol vannak a vérerek, és az értől néhány milliméterre vágjuk le a körmöt a növekedés ívét követve. Ezt megismételjük a másik lábon is. Ha helyesen végezzük a műveletet, a madár nem érez semmi fájdalmat. Nagyon kell vigyázni, az ereket semmiképp nem szabad megvágni!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 794
szavazógép
2008-01-03: Család - Ferenczy L. Tibor:

Eszterke, Hédike és a táncház

Bukarestben élő, de Budapesten született aranyos kislányok. Édesapjukat cége küldte a román fővárosba, így ismerhettem meg őket 2006 forró augusztusában.
2008-01-03: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Tutora Jancsinál Sepsimartonoson

Ferencz Jánost és együttesét sokan ismerik Erdély-szerte, de felléptek már a román fővárosban is. Mi azonban ezúttal a hangszerkészítő Ferencz Jánost kerestük fel sepsimartonosi lakásán, megnéztük a rusztikus udvart, és bepillantottunk abba a csűrbe, ahol a legkülönbözőbb hangszerei készülnek. Hogy mennyiféle, azt leírni lehetetlen.