Nem ért egyet az RMDSZ által kezdeményezett, fejlesztési régiókkal kapcsolatos népszavazással Horia Grama, az SZDP Kovászna megyei képviselője. Politikai gesztusnak nevezte, amely etnikumközi konfliktusokat gerjeszthet. A Maros Megyei Tanács elnöke, a liberális Ciprian Dobre szerint „lehetetlen és törvénytelen”, hogy a megyei önkormányzat kezdeményezzen népszavazást Kovászna, Hargita és Maros megye egy fejlesztési régióba tartozásáról. Cătălin Ivan, a Szociáldemokrata Párt szóvivője pedig pénzkidobásnak nevezte az RMDSZ kezdeményezését, szerinte a szövetség közpénzen akar kampányolni.
Horia Grama úgy véli, az RMDSZ akciója kihívó, így akarják mozgósítani választóikat, mert nem tudnak semmi egyebet felmutatni számukra. Nem építő jellegű a kezdeményezésük, és nincs esélye sikerének – fejtette ki a szociáldemokrata politikus. „Etnikai alapon akarnak Székelyföld-régiót kialakítani, hogy aztán elérjék annak szintén etnikai alapú területi autonómiáját” – hangsúlyozta Grama. Ő úgy látja, a jelenlegi régiókat kellene megőrizni, mert másképp „kinyitják Pandóra szelencéjét”.
Ciprian Dobre, a Maros Megyei Tanács elnöke azt nyilatkozta, nem tartozik az általa irányított intézmény hatáskörébe népszavazást szervezni a régiók átalakításáról. Kifejtette, a 2000/3-as népszavazási törvény szerint „a helyi közigazgatás, a területi felosztás és a helyi autonómia általános rendszerével” kapcsolatos kérdések országos jelentőségűek, és ez ügyekben országos referendumot kell szervezni. „Nem hiszem, hogy egy megyei tanácsi határozat témája lehet Románia regionalizációja. Ez olyan, mintha helyi jogszabályt kezdeményeznél arról, hogy a jövőben nem fizetsz adót és illetéket, illetve 5 százalékos lesz az áfa” – magyarázta a Maros megyei tanácselnök. Ha az RMDSZ összegyűjti a 25 ezer aláírást, napirendre tűzik, elemzik a kérdést, de véleménye szerint a határozattervezetet nem ítélheti jogszerűnek a főjegyző.
A régiókat nem helyi népszavazások alapján alakítjuk ki, mert az új területi adminisztratív gondolkodásnak összefüggőnek és nemzetinek kell lennie – szögezte le Cătălin Ivan, a nagyobbik kormánypárt szóvivője, hozzátéve, az RMDSZ által hat megyében kezdeményezett népszavazást nem lehet megakadályozni, de az csak konzultatív jellegű, eredménye nem releváns. Ivan szerint már most borítékolható, mi lesz a népszavazás eredménye, és ezt a kezdeményezők is tudják. „Közpénzből szerveznek választási kampányt. Teszik magukat, hogy a magyar közösség érdekében dolgoznak. Nem hiszem, hogy a pénzkidobással sokat nyernének” – jelentette ki a szóvivő, azt is megfogalmazva: ha egy megyei önkormányzat jónak látja, hogy népszavazásra költse azt a pénzt, amit másra is fordíthatna, az az illető testületet minősíti.
FARKAS RÉKA, VÁRY O. PÉTER