Megyei választások SzlovákiábanRekordszámú jelölt indul

2013. október 3., csütörtök, Világfigyelő

Minden eddiginél magasabb számú jelölt indul a megyefőnöki posztokért a novemberben sorra kerülő szlovákiai megyei választásokon, a nyolc megye élére összesen 66, köztük két magyar jelölt pályázik.

Szlovákiában november 9-én már negyedik alkalommal kerül sor megyei választásokra, ennek során megyei képviselőket és megyefőnököket választanak a nyolc szlovákiai megye élére. A választások tétje jelentős, mivel a közigazgatás hatályos modellje szerint megyei szinten születik döntés a középfokú oktatási intézmények, illetve a kórházak jelentős részének finanszírozásáról, valamint a közúthálózat egy részének fejlesztéséről is. Szlovákiában a megyei választások iránti érdeklődés az eddigi tapasztalatok alapján meglehetősen alacsony, legutóbb csupán 20 százalék körül alakult. A politikai pártok számára azonban úgy tűnik, egyre nagyobb ezek tétje, ezt jelzi az is, hogy idén minden eddiginél több megyefőnökjelölt (a négy évvel korábbi 57-tel szemben 66) indul. A jelöltek között két magyar van: Berényi József, a Magyar Kö­zösség Pártjának (MKP) elnöke és Nagy József, a Most–Híd szlovák–magyar párt képviselője. Mindketten ugyanabban a nagyszombati megyé­ben pályáznak, amelynek része a tömb­magyar régiónak számító Csalló­köz és Mátyusföld is. A nagyszombati megyében rajtuk kívül még négy további jelölt is indul, köztük a jelenlegi megyefőnök, Tibor Mikus.
A szlovákiai megyei választások történetében ugyan már többször is indult magyar jelölt egy-egy megyefőnöki poszt megszerzéséért, arra azonban még nem volt példa, hogy sikerült volna nyernie. Ez egyebek mellett azzal is összefügg, hogy a 2002-ben bevezetett nyolcmegyés közigazgatási rendszer úgy osztotta fel az országot, hogy egy megyében sincs többségben a magyar lakosság.
A lehető legerősebb magyar érdekképviselet megszerzése érdekében az MKP és a Most–Híd januárban kezdett tárgyalni a megyei választásokon való együttműködés lehetőségeiről. Az egyez­­tetések végeredménye, hogy a két párt a magyarok által is lakott öt megye közül háromban, a nagyszombati, a nyitrai és a kassai megyében különálló listákat indít. A besztercebányai megyében arról született megegyezés: úgy állítanak külön-külön listát, hogy a két névsor együttes létszáma lesz pontosan annyi, amennyi egy teljes listán szerepelhet. A pozsonyi megyében a két párt egy széles körű jobboldali koalíció keretében indít jelölteket.
Az MKP a legutóbbi megyei választásokon a nagyszombati megyében a legtöbb képviselői helyet szerezte, országosan pedig a megyei képviselői posztok csaknem tíz százalékát tudta begyűjteni, 40 megyei képviselői posz­tot szerezve. 2009-ben a Most–Hídnak két jelöltet sikerült bejuttatnia a megyei képviselő-testületekbe.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 759
szavazógép
2013-10-03: Közélet - Pálmai Tamás:

Vélt istenek világa (Békési levelek)

Mielőtt bárki felszisszenne: nem véletlen a kis betű e magasztos szavunk elején. Kikről szót ejtenék, mi vagyunk, emberek, magunkat sokszor Istennek képzelők. Ma már nem is tudjuk, mivel és hogyan kezdődött az egész.
2013-10-03: Világfigyelő - :

Minden jogi eszközzel fellép a FUEN

A Minority SafePack kisebbségi polgári kezdeményezés elindítói valamennyien egyetértenek abban, hogy az Európai Bizottság elutasítása elfogadhatatlan, ezért jogi és politikai eszközök bevetését egyaránt fontolgatják; a kisebbségi közösségek mindegyike folytatni kívánja a közös vállalkozást – jelentette ki Vincze Lóránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) RMDSZ-es alelnöke.