Hetvenegy esztendeje őrizték e kis faluban azt a három faragott kőtáblát, melyet 1942 áprilisában helyeztek el az iskola udvarán épített országzászló-talapzatra. Az egyiken a Szózat első két sora olvasható. A három tábla most újra köztéren látható.
Az 1942-es talapzatra Léva város és járás leventéi ajándékoztak magyar országzászlót, amit ünnepélyes körülmények között avattak fel. Szőcs Béla községi jegyző vette át a zászlót, a szentelést-áldást Bálint Tivadar mikóújfalusi plébános és Kolumbán Géza szárazajtai református lelkipásztor végezte. Felvonultak a tűzharcosok, leventék, az önkéntes tűzoltók, katonaindulókat játszott a szárazajtai fúvószenekar. A zászló utóéletét József Álmos írta meg hiánypótló könyvében (Országzászló-állítások Háromszéken, 2006): „egy nappal a román bevonulás előtt Szőcs Béla falubíró levette a zászlót és elrejtette. A falubeliek egybehangzó állítása szerint később szőnyegbe szőtték.”
Hetvenegy év után vasárnap, az aradi vártanúk emléknapján a három feliratos kő újra visszakerült egy, a régihez hasonló talapzatra. Az ünnepségen jelen voltak a falu öregjei, akik még emlékeztek a hetvenegy évvel ezelőtti ünnepségre, és az a négy korabeli levente, aki 1942-ben részt vett az akkori avatóünnepségen.
Reggelre lóháton érkeztek Zalánpatakra a Szilaj Hagyományőrző Egyesület huszárjai. A mikóújfalusi Nagykürt 95 zenekar rezeseinek indulójára vonultak fel a lovas huszárok, amelyre talán soha nem volt példa a település történetében.
Megnyitó- és üdvözlőbeszédet a falu szülötte, Kasléder József, Málnás község polgármestere mondott. Október hatodika emlékét idézte, s a falu emlékavató ünnepével együtt történelmi pillanatnak, Zalánpatak kettős ünnepének nevezte a napot. Örömmel nyugtázta a népes közönség előtt, hogy a történelem annyi megpróbáltatása után is él ez a maroknyi lelket számláló székely magyar település, amely hű maradt magyarságához, anyanyelvéhez, hitéhez. Ennek méltó bizonyítéka, hogy a település lakóinak közel fele kérte a magyar állampolgárságot, amit a konzulátus és Orbán Viktor, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke örömmel nyugtázott. Válaszul jelképes üzenetként a polgármester egy székely népmeséből idézett, amelyben azért aggódott a szegény ember, mert három fia mindig veszekedett. Megelégelve a civakodást, összehívta a fiait, és mind a háromnak kezébe adott egy-egy pálcát. Törjétek el – mondta. A fiúk könnyedén eltörték. Utána mind a három kezébe adott három-három pálcát, amit a fiúk nem tudtak eltörni, megbizonyosodva afelől, hogy összefogásban van az erő. A polgármester három mogyorófa pálcát nyújtott át az ünnepségen részt vevő és felszólaló dr. Csige Sándor Zoltánnak, Magyarország csíkszeredai vezető konzuljának azzal a kéréssel, hogy adja át Orbán Viktor miniszterelnöknek. A meghívott vendégek sorából köszöntötte az ünneplőket Hebling Zsolt, Málnás község magyarországi testvértelepülése, Alsóörs polgármestere (a Balaton-parti település közel negyedszázada ápol testvéri barátságot Málnás községgel). Örömömre szolgál – mondta –, nekem jutott az a megtisztelő feladat, hogy most mint megbízott átadhatom a felvidéki Léva város önkormányzatának erre az alkalomra küldött ajándék-országzászlaját. A Somogy megyei Kaposgyarmat egykori polgármestere, Balogh Józsefné levélben üdvözölte az ünneplő zalánpatakiakat, akikkel testvértelepülési kapcsolatot tartanak fenn.
Elismeréssel nyugtázom, hogy az emlékműavató-ünnepséget az aradi vértanúk napjára rögzítették – mondta beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke –, s hogy a falu lakóinak több mint fele egységesen kérte a magyar állampolgárságot. Külön üdvözölte gróf Kálnoky Tibort, aki jelenlétével megtisztelte az ünnepséget, és átnyújtotta a négy egykori leventének: Farkas Lászlónak, Karácsony Zoltánnak, Kasléder Istvánnak és Préda Jenőnek a megyei önkormányzat emléklapját és emlékérmét.
Az ünnepséget gazdag műsor zárta, verset mondott Kasléder Beatrix, Gecse Eszter, Préda Barna, Datki Eszter, énekelt Veress Veronka. Világháborús katonadalokat és indulókat mutatott be a helyi dalcsoport és a Szilaj-egyesület huszárkórusa. Elhelyezték az emlékezés virágkoszorúit.