Paul Klee munkái Londonban

2013. október 16., szerda, Magazin

A művész által katalogizált sorrendben mutatják be Paul Klee (1879–1940) svájci festő és grafikus munkáit a londoni Tate Modern új tárlatán.
 

Klee 1911-ben látott hozzá alkotásainak gondos katalogizálásához, és átfogó listáját nagyjából 30 éven át írta. A Fiatal lány kalandjai című képen szereplő 1922, 152 felirat például azt jelzi, hogy az alkotás Klee 152. munkája, és 1922-ben készült. A ma nyíló Paul Klee című tárlat kurátora, Matthew Gale szerint ezek a számok „segítenek azonosítani azo­kat az alkotásokat, ame­lyek ugyanabban az idő­szakban születtek, rá­mu­tatva azok közös ihletforrására”.
Az alkotásoknak ez a numerikus elrendezése adja a Tate Mo­dern kiállításának lényegét, szemben a többi Klee-tárlattal, amely általában tematikus, figyelmen kívül hagyva az időrendiséget – olvasható a The Art News­paper című internetes oldalon. A március 9-ig látogatható tárlat az első világháború idejével kezdődik, amikor Klee először kísérletezett az absztrakcióval, majd az 1920-as évekkel folytatódik, amikor a festő a Bauhausban tanított. A kiállítás a művész utolsó, 1940-ben bekövetkezett halála előtti, zürichi tárlatáról származó művekkel zárul.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki volt a legrosszabb miniszterelnöke Romániának az elmúlt években?
















eredmények
szavazatok száma 717
szavazógép
2013-10-16: Magazin - :

A spanyol kormány végez a mozikkal

Pedro Almodóvar szerint a spanyol kormány szisztematikusan „végez” a mozikkal: a filmrendező online cikkben kritizálta a pénzügyminisztert a mozijegyek áfájának felemeléséért. Almodóvar a spanyol filmesek és a jobboldali kormánypárt között zajló egyre dühösebb csatározásba kapcsolódott be az infoLibre honlapon megjelent írásával. A nagy tekintélynek örvendő rendező Cristobal Montoro pénzügyminisztert hibáztatta az áfaemelés miatt, ami sokak szerint számos filmszínház bezárásához és munkahelyek százainak megszűnéséhez vezetett.
 
2013-10-16: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Mikóújfalusi kerek perec

Nemcsak követ, borvizet, hanem a régi székely hagyományokat is újra kibányásszák a feledés rétegeiből az újfalusiak. Tudni kell, hogy ez a mozaik-összetételű lakosság érdekes módon a székely népi hagyományokat őrizte, pedig melengethetik valahol a lelkek mélyén másféle nemzetek értékeit is. Ilyen a lakodalmi perec is, ami sze­rintük százesztendős szokás, de 20–30 éve kimaradt, s most, az utóbbi hetekben ismét napvilágra került. Ör­ven­detes, hogy Újfaluban sokan lokálpatriótaként gondolkodnak, és akként is akarnak cselekedni. A kimondottan egyedi rakott ágat mint élő hagyományt még 2009-ben levédték az országos szabadalmi és védjegyhivatalnál, s a helyi lokálpatrióta egyesület nevében szándékoznak levédeni a szintén egyedi lakodalmi perecet és a hoz­zá kapcsolódó esküvői helyi népszokást. A múlt emlékeinek ápolása, a község ásványvízkincsének értékesítése csak egy-egy példa arra, hogy csodákra képes egy faluközösség, ha létezik egy olyan csapat, mely ösztökéli a helyi kalákás szellemet.