A fűrészgyár bezárása óta Kommandó a fakitermelésről vendégforgalomra váltott, ám a lakosság egy része továbbra is szociális gondokkal küszködik. A falu aktuális kérdéseiről Kocsis Béla polgármesterrel beszélgettünk.
— Mire a legbüszkébb tavalyi munkájából?
— Maximálisan kihasználtuk a munkaerő-ügynökség által felkínált munkahelyeket, így saját erővel több közhasznú munkálatot el tudtunk végezni. Csak olyasmit bíztunk cégekre, ami kimondottan szakmai hozzáértést követelt. Idén márciustól folytatjuk és befejezzük a vízhálózat bővítését, mely tavaly is az első számú feladatunk volt. A falu felett egy száz köbméteres tartályt fogunk kiképezni, hogy szárazság idején ne legyen fennakadás a vízellátásban.
— Utcai csapokat szerelnek-e, mert mostanság elég sokan látogatnak Kommandóra, s amint a tavaly nyári falunapokon is tapasztaltuk, ha a vendég be nem kérezkedik valakihez, a Bászka vizén kívül még az sincs, ahol kezet mosni…
— Mi utcai tűzcsapok felszerelésére gondoltunk, de észrevétele jó, és megfontoljuk, hogy hová szereljünk egy-két ilyen közcsapot is.
— A vízvezetésen kívül mivel foglalkoztak még tavaly?
— Az utóbbi években elindítottunk egy folyamatot, elképzeltünk néhány stratégiai dolgot, de tudatában vagyunk annak, hogy előtanulmányok, dokumentáció nélkül a pénz nem fog jönni. Így hát elmondhatom, hogy a 2007. esztendő az előtanulmányok éve volt. Nekifogtunk az általános fejlesztési tervnek, ennek részeként felmérettük a sípályát, amelyet szeretnénk 600 méterrel meghosszabbítani. Bukaresti összeköttetéseink révén a német GTZ cég kirendeltsége egy 15 000 lejt érő előtanulmánnyal segített, a terv a csatornázásra és az aszfaltozásra vonatkozik. Ez azért jó, mert ha az Isten megsegít, és idén végzünk az ivóvízzel, jöhet a szennyvízcsatorna, s ha mind a kettő a föld alatt, már csak az aszfaltozás marad hátra.
— Úgy tudom, egy tornaterem felépítésén is törik a fejüket.
— Igen. Erre geodéziai tanulmányt kellett rendelnünk, enélkül nem lehet az előtanulmányt elkészíteni. A felmérésen túl vagyunk, az árát is kifizettük. Tehát az első lépés megtörtént, a tanácsi határozat megszületett, Bukarest rábólintott, úgyhogy elkezdtük a dokumentáció összeállítását.
— A középületek rendben vannak-e?
— Minden közintézményben, óvodától az iskoláig, valamint a polgármesteri hivatalban központi fűtés működik. A jövőben az iskola épületét szeretnénk felújítani, erre pénzforrás is lenne. Ide is pontos terv kell, ehhez a geodéziai felmérés készen.
— A torjai Apor báró örökösei félfalunyi területre tartanak igényt a Bászka jobb partján. Ezzel mi a helyzet?
— A kérést mind a helyi tanács, mind a földosztó bizottság elemezte, és továbbítottuk a megyei földosztó bizottságnak, mert mi nem tudtuk eldönteni, hogy jogos-e vagy sem.
— És a volt katonai gyakorlótér, melyet a zágoni tanács követel vissza?
— Ezt a területet hosszú időn keresztül Kommandó használta. Ha jól emlékszem, 2002-ben prefektusi rendelettel vettük hivatalosan a község tulajdonába. Zágoni polgármester kollégám telekkönyvre hivatkozva próbálja megszerezni. Én annyit tudok mondani, hogy ebből az ügyből pereskedés lesz, tudniillik a területet nem a kommandói polgármester vette el, így ő nem adhatja vissza.
— Amúgy a területek ázsiója felugrott a környéken, sokan vásárolnak, hétvégi házakat építenek. Törvényesen-e?
— A község közigazgatási területén eddig nem voltak kirívó esetek. Továbbra is odafigyelünk, hogy az épületek illeszkedjenek a környezethez, és felhívom a figyelmet, ha bárki építkezik, keresse fel a polgármesteri hivatalt, mert támogatjuk, megadjuk a szükséges engedélyeket, csak a papírok legyenek rendben. Megjegyezném azt is, hogy mivel az utóbbi években több hétvégi ház épült, a faluban a villanyhálózat feszültsége ingadozik…
— Ennek kiküszöbölésére van-e megoldás?
— Bővíteni kell a hálózatot, és egyúttal kormánytámogatással három kilométeres vonalat is szeretnénk húzni a Kéttörésig. Tudniillik a falutól lefelé ezen a szakaszon vannak már hétvégi házak. Azon a részen adtunk is vissza területeket, s valószínűleg az emberek idővel eladják olyanoknak, akik építkeznének. Tehát ott szükséges a villanyhálózat.
— Olyan hírek is járnak, hogy Kommandótól lefelé Gigi Becali vásárolt területet. Igaz-e?
— Erről én is hallottam, de nem tudom megerősíteni. Innen tizenöt kilométerre a megye közigazgatási területe véget ér, azon alul, Buzău megyében is vannak szép helyek, s ha felépítik a cseresi gátat, akkor ott is megnő a területek értéke. Lehetséges, hogy ott vásárolt.
— Hallottuk, hogy szálloda is épül a környéken…
— Egy kovásznai vállalkozó, aki a Kovászna közigazgatási területével határos Bálint György-féle birtokot megvásárolta (Staicu Olteanu, az Ardealul pástétomgyár egyik volt tulajdonosa — szerk. megj.), egy turisztikai komplexum felépítését tervezi. A bemutatott dokumentáció érett terveket tartalmaz, ha megvalósul, nyugodtan el lehet mondani, hogy ez lesz az utóbbi idők legnagyobb befektetése Kommandón. A beruházás adózás szempontjából a községnek előnyös, de azért is jó, hogy teremt egypár munkahelyet. Ugyanakkor egy marosvásárhelyi cég hivatalosan nekifogott panzió építésének a sípálya mellett, az alap már elkészült.
— Mi a helyzet a kisvasúttal?
— Az igazi turistacsalogatót továbbra is a kisvasút jelenti. A megyei tanács tavaly megvásárolta a rönkszállító vasúti kocsikat, következik a mozdonyok megvásárlása, a mozdonyszín és a hozzá tartozó terület kisajátítása. Kommandón tizenhat kilométer vasút és három mozdony van. Ezek hajdanán is Kommandó hírnevét öregbítették, úgyhogy nem feledkeztünk meg róluk.
— Az idei költségvetéssel meg van-e elégedve?
— Tavaly decemberben az államtól elég tekintélyes pénzösszeget kaptunk, így a forgóalapba 300 000 lejt tudtunk letenni, ezt kimondottan beruházásokra költhetjük. Az év elején elosztott központi költségvetésből pedig 370 000 lej jutott, s addig nyújtózkodunk, amíg a takarónk ér.
— Választási évben vagyunk, indul-e újabb polgármesteri mandátumért?
— Úgy döntöttem, hogy igen. Nyolc éve vagyok a község polgármestere, ezalatt mindig próbáltam enyhíteni a község szociális gondjain. Elmondhatom, olyan adomány nem érkezett a faluba, amelyből a rászorulók ne kaptak volna, olyan tanácsi határozat nem volt, amely a kommandói lakosság szociális gondjait ne tartotta volna szem előtt. A falufejlesztési teendők mellett továbbra is oda kell figyelni a szociális gondokra. Tehát ilyen meggondolásból még egy mandátumot megpályázok.