Kovászna megye turizmusfejlesztési stratégiaépítésének célja a reális alapokon nyugvó jövőkép megalkotása. A kapcsolatrendszer az itt élők többsége számára értéket hordoz, hozzájárul a jólét növeléséhez, és a hagyomány jeleit magán viselő eljárással helyet talál az országos idegenforgalmi stratégiában.
Közelebbi célunk a természeti környezet, hagyományaink és értékeink megóvása, fenntartható fejlődés a folyamatos javulás által.
Hogyan lássunk munkához?
Magunk tesszük az első lépést. Nem hivatkozunk pénzhiányra sem. Mi az, amiért felkeresnek a turisták? Mit kínálhatunk mi a világnak? Az egyediségünket, a nyitottságunkat, a vendégszeretetünket, amelyről oly sokáig különlegesnek tartottak bennünket a hozzánk látogatók. Hogyan fog a világ tudomást szerezni rólunk? Mutassuk meg értékeinket a világnak. Lépjünk ki a promenádra!
Merjük bemutatni az itt élő embert. Az alkotó, múltat, jelent, jövendőt magában hordozó tradíciót, különlegeset, mely őre az identitásnak.
Fokozott érdeklődésre számíthatunk a mezőgazdasági termelőmunka folyamatának bemutatásával. Az agroturizmus körébe tartozó tevékenységek sok-sok meglepetést rejtegetnek. Mezőgazdászaink életvitele, az állattartás, a saját készítésű termékek megismertetése stb. Ez egyben kiegészítő jövedelmet is biztosíthat a vendéglátóknak. Ha vendégeink megismerik a helyi termékeket, megvásárolják azokat, esetleg tartós helyi értékesítési kapcsolat is kialakulhat.
Mikor fogják az értékeinket megbecsülni? Mikor fogják elhinni, hogy valóban értéket kaptak?
Ha mi magunk is értékükön mérjük azokat. Ha az ide látogatók számára minőségi garanciákat nyújtunk (márkákat, háromszéki márkákat teremtünk!) értékeinkből. Márkává tehető minden: a hagyományos ételek, italok, a kézzel készült népművészeti tárgyak, a borvizek stb.
Kik lehetnek a vendégeink?
1. Érzelmi kötődésű csoportok: Magyarországról, családi, baráti, testvértelepülési, üzleti érdekeltségű, külföldre származott háromszéki családok és leszármazottak; az anyaországból külföldre származottak utódai.
2. Hazai és külföldi vendégek különleges igényű csoportjai, pihenni, gyógyulni vágyók; hazai és külföldi ökoturisták; a slow food mozgalom hívei; gazdag, sajátos hobbikat űző üzletemberek; sportolók, szakemberek.
Mi legyen az első lépés?
Átfogó leltár készítése a jelenlegi adottságokról. Településmegújítás, ahol szükséges. Sok helyen lehangoló látvány fogadja az oda látogatót (pusztuló épületek, ápolatlan közterek...).
Munkánkkal megóvjuk épített és természeti környezetünket. Döntéshozó felelősség hárul az önkormányzatokra. Ebben segít a Kovászna Megyei Tanács a pályázati ügynökségen keresztül. Új munkahelyek, az elvándorlás megszűnése — ez a Jövő!