Ellenzik a Székely Szabadság Napját
Valentin Bretfelelan marosvásárhelyi rendőrparancsnok szerint egyáltalán nem biztos, hogy a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) ismét megtarthatja március 10-én a Székely Szabadság Napját Marosvásárhelyen.
A polgármesteri hivatalnak alárendelt helyi rendőrség parancsnoka a Krónika napilap tegnapi számában közölt nyilatkozatában szállt vitába Izsák Balázs SZNT-elnökkel, aki már bejelentette a rendezvényt, és közölte, hogy legalább százezer résztvevőre számít. A rendőrparancsnok szerint a rendezvény megtartására vonatkozó kérvényt a városháza illetékes bizottsága vitatja meg, és a testület javaslatára a polgármester hozza meg a végső döntést az engedélyezésről. Bretfelean – holott a tavalyi tömegmegmozdulás után még úgy nyilatkozott, semmiféle incidens nem történt a marosvásárhelyi autonómiatüntetésen – most azt állította, hogy tavaly kisebb csoportosulások románellenes jelszavakat skandáltak a tömegben. Mint kifejtette, szerinte nem az a zavaró, hogy az egybegyűltek az önrendelkezésért tüntetnek, hanem az, hogy ezt úgy teszik, hogy közben a románokat sértegetik. Az SZNT elnöke elmondta, a kérdésről a napokban tárgyalni szeretne Dorin Florea polgármesterrel.
Megoldás a devizahiteleseknek
Cseke Attila parlamenti képviselő a lakás- és jelzáloghitelekre vonatkozó, előkészületben lévő uniós rendelkezést ismertetve elmondta, akik jelzáloghitel- vagy lakáshitel-szerződést kötnek, nagyobb védelmet kapnak azáltal, hogy részletes és teljes körű tájékoztatásban kell részesülniük a kölcsönnel kapcsolatban, továbbá a bankok kötelesek lesznek kérésre átváltani a valuta alapú hitelt nemzeti valutára. A szigorított szabályok között szerepel a banki alkalmazottak díjazásának kérdése is, eddig ugyanis a megkötött hitelszerződések száma szerint jutalmazták őket, míg a rendelkezés életbelépése után a hitelszerződések minősége és fenntarthatósága lesz a mérvadó. A módosított jogszabály Romániában csak 2016 tavaszától lesz alkalmazható, és nem érvényes a 2005 és 2009 között megkötött hitelszerződésekre, sem a 2016-ig bármikor megkötött vagy megkötendő hitelszerződésekre, így nem segít igazán a már bajbajutottakon – hívta fel a figyelmet a képviselő. Ismertette, az RMDSZ konkrét megoldást kínál a devizahitellel rendelkező állampolgárok megsegítésére, a szervezet által a parlamentbe benyújtott módosító javaslatban azt kérik, hogy a valuta alapú jelzáloghitelek átváltása lej alapú hitelre ne az átváltás napján érvényes árfolyam szerint történjen, hanem a szerződés megkötésének hónapjában érvényes árfolyam szerint. „Ezáltal segítenénk a fogyasztót abban, hogy továbbra is fizetni tudja a törlesztőrészletet, és csökkenne a jelzálogba adott ingatlan elvesztésének veszélye, míg a hitelező intézmények, a bankok, amelyek már jelentős nyereséget kaptak az eddigi törlesztőrészletekből, továbbra is megkapnák a kisebb, de így is elégséges törlesztő- részleteket, és a jelzálogba foglalt ingatlan végrehajtása is elkerülhető lenne” – indokolta Cseke Attila.
Súlyosan sérült a zsidó színház
Súlyosan megrongálódott és életveszélyessé vált a bukaresti Zsidó Állami Színház épülete a hét végi hóvihar és a napok óta tartó havazás következtében. Az Európa egyik legrégebbi jiddis nyelvű teátrumának otthont adó épület tetőszerkezetének mintegy 30 százalékát tette tönkre az erős szél a hét végén, így jelenleg egy nyolcvan négyzetméternyi felületen ázik az épület. A színház tegnap esti előadását elhalasztották, és a többi megtartása is bizonytalan. Maia Morgenstern színésznő, a teátrum igazgatója reményét fejezte ki, hogy a fenntartó bukaresti polgármesteri hivatal és a kulturális minisztérium mielőbb megjavíttatja, és megmenti az összeomlástól a kulturális létesítményt.
Betiltott film
Betiltotta az országos filmközpont A nimfomániás című Lars von Trier-film második részét, így azt nem lehet bemutatni nyilvános vetítésen. A testület a kiskorúak védelmére irányuló jelrendszer szerint a 18-XXX kategóriába sorolta a filmet. A film romániai forgalmazója, az Independenţa Film emlékeztet, hogy Románia az egyedüli európai ország, ahol megtiltották Lars von Trier filmjének vetítését. Példaként említették, hogy a dán rendező alkotásának második része Észtországban, Franciaországban, Hollandiában, Svájcban és Németországban 16-os, Dániában 15-ös besorolást kapott.