Átgondolatlan, populista a kormánynak a hitelrészletek megfelezésére és a futamidő meghosszabbítására vonatkozó elképzelése: ezzel ugyanis nem az embereket, hanem a bankokat segítik, mégpedig az adófizetők pénzén, ami megengedhetetlen – nyilatkozta tegnap Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, városi RMDSZ-elnök, aki szerint azokat kell segíteni, akik valutában vettek fel hitelt, és az árfolyamváltozások miatt oda jutottak, hogy elveszíthetik lakásaikat is.
Az RMDSZ-nek van erre vonatkozó törvénykezdeményezése, és be is nyújtotta a parlamentnek, csakhogy a nemzetközi pénzintézeteknek kiszolgáltatott kormány megijedt ettől. Ezért találta ki a részletfelezést, de ez mélyen igazságtalan intézkedés lenne, hiszen egymilliárd eurót – mennyit segítene ez a tanügyön is – kellene kiadni azért, hogy a bankok megkapják a pénzüket. Az RMDSZ tervezete – amelyhez minden pártból, az SZLSZ-ből is csatlakoztak honatyák – azt javasolja, hogy a valutában kiadott hitelekre csak a hitelfelvétel idején érvényes árfolyam szerint számolják ki a részleteket, ahelyett, hogy az egész árfolyamkülönbséget a családokra hárítsák. Van, ahol ez 80 százalékos növekedést jelent, és ehhez adódnak a kamatok, kezelési és egyéb költségek. Ezt a helyzetet a bankok teremtették, ők adtak devizahiteleket, és ők hárítottak minden kockázatot az ügyfeleikre. Az összes nyereséget a bankok, a veszteséget pedig az emberek vitték el, és most sem a pórul járt polgárok miatt aggódik a kormány – magyarázta az elöljáró –, sőt, azt sem vette észre, hogy a jegybank feltételeit is megszegték a hitelezők, hiszen senki nem tartotta be azt a kikötést, miszerint egy hitel havi részletének és esedékes kamatának összege nem haladhatja meg a családi jövedelem 30 százalékát.
Székelyföldön nem tömegméretű a túlgyűlt adósság, mint például Galacon, de azért itt is egyre több család feje fölül árverezik el a tetőt, ami nem csak nekik baj. Ha ugyanis egyszerre sok lakás lesz eladó, zuhanni kezdenek az árak, összeomlik az ingatlanpiac, visszaesik a gazdaság. Ezt megfelelő intézkedésekkel ki lehetne védeni, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat például hajlandó lenne megvásárolni a bankok által árverezett lakásokat, így a bajba jutottak bennük maradhatnának bérlőként – a jelenlegi törvények azonban nem engedik meg, hogy az 1989 után egyszer már saját lakással rendelkező személyek számára szociális lakásokat utaljanak ki. Annak megakadályozására, hogy ezek a családok az utcára kerüljenek, egy másik törvénymódosítást is kidolgozott az RMDSZ, ezt a jövő héten nyújtják be. Antal szerint nem esélytelen az elfogadása, mert országos gondról van szó. Megszokhattuk már, hogy a kormány a tisztességes embereket bünteti azért, mert néhány csaló visszaél a lehetőségekkel, és kijátssza a szabályokat, de a háromszéki politikus szerint a valutaalappal kiagyalt részletfelezés nem megoldja, hanem súlyosbítja az adósok helyzetét.