Egy ismerősöm néhány elég rossz állapotban lévő lárvát hozott. Szerencsére az egyik tökéletesen azonosítható állapotban volt és sikerült is meghatároznom. A “rémkaticának” is nevezett harlekin katicabogár (Harmonia axyridis) lárvája mászkált egy cseresznyefán – a felfedezője elmondása szerint.
Miért érdemes tudnunk a harlekin katicabogárról? Bogarunkat az Észak-Amerikából, az Egyesült Államokból a múlt század nyolcvanas éveiben importálták Nyugat Európába levéltetű-pusztító jó híre miatt. Csakhogy mint más, nem őshonos növények (pl. a parlagfű) és állatok (pl. a burgonyabogár) nálunk nem találkoztak természetes ellenségükkel – amelyeknek a rendszer egyensúlyban tartása a feladata –, s néhány évtized alatt elszaporodva hasznos fajokat szorítottak ki, kártevőkké váltak azáltal, hogy hasznos növényekkel vagy az ember számára hasznos rovarokkal táplálkozva vetélytársainkká váltak, és ritkításuk úgyszólván lehetetlen.
Ha most, nyár kezdetén, lárvákat találtunk, azt jelenti, hogy megjelenésük, terjedésük keleti irányú folyamatában nem ez az első év. Meleg helyen telelnek át, és évi több nemzedékük miatt nemsokára tapasztalhatjuk tömeges jelenlétüket. Az a veszély áll fenn, hogy a szorgos hétpettyes katicáinkat nemcsak kiszorítják táplálkozási helyükről, hanem falánkságuk miatt ellenük is fordulnak, sőt, száraz időjárásban a gyümölcsöket is megrágják. Védekezni vegyszeresen nem ajánlott, mivel a hasznos rovarok is velük pusztulnak.