Fogyatékkal élőkről

2007. június 22., péntek, Közélet

Ötven évvel ezelőtt a társadalomnak el kellett mondani, hogy a fogyatékkal élő embernek is joga van a normális élethez, lakhatáshoz, a szabad idő eltöltéséhez. Ma már az egyénre szabott környezet kialakításán a hangsúly, az a fontos, amit a sérült ember tud, és nem az, amit képtelen elvégezni — hangsúlyozta Jonnie Bosch, a holland Philadelphia Egyesület képviselője a fogyatékkal élő gyermekek szüleivel tartott sepsiszentgyörgyi találkozón. A romániai helyzetet évtizedek óta figyelemmel követő vendég előadó a hátrányos helyzetűek ügyeivel foglalkozó hatóságok helyi képviselőivel is találkozott.

Makkai Péter árkosi református lelkész, a Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékkal élő fiatalokat foglalkoztató sepsiszentgyörgyi csoportjának létrehozója és irányítója felvezetőjében elmondta, meg kell változtatni azt a szemléletet, hogy a társadalom számára terhet jelentenek a fogyatékkal élők, és meg kell találni bennük az igazgyöngyszemet, azt, amiért ők is fontosak. Az általa szervezett találkozó rejtett célja volt összehozni azokat az embereket, akiknek ugyanolyan gondjaik vannak, és mert Jonnie Bosch azt hangsúlyozta, hogy Hollandiában is az érintett családtagok szervezetei révén sikerül a legtöbb eredményt elérni a fogyatékkal élők jogainak érvényesítése terén, Makkai Péter kezdeményezése célba talált, a jelen lévő szülők egyesület létrehozásáról döntöttek. Néhányan szóvá tették, hogy nem ismerik eléggé a vonatkozó törvényeket, ellenben van olyan jogszabály, amiről tudnak, de az érintett hatóságok nem alkalmazzák. Egy édesapa keserűen panaszolta, hogy bár törvény szerint déli étkeztetés és napközis program járna autista gyermekének, csupán napi négy óra az államilag megszervezett és finanszírozott foglalkoztatás, így a szülők nem vállalhatnak munkát, a család teljesen tönkremegy. Más panaszok is elhangzottak, ezek lajstromba vételét egy következő találkozóra tervezik, mert azt most eldöntötték, hogy ezentúl megosztják gondjaikat, és ha sikerül bejegyeztetni az egyesületet, szervezett formában lépnek fel jogaik érvényesítéséért.

Jonnie Bosch lapunk kérdésére elmondta, azzal a gondolattal távozik Sepsiszentgyörgyről, hogy munkatársaival visszatér, hogy a fogyatékkal élők családtagjai közösségeinek létrehozását segítsék, mert ha Bulgáriában sikerült egy ötezer tagot számláló, ütőképes szervezetet létrehozni a hátrányos helyzetűek érdekében, akkor Kovászna megyében is sikerülnie kell az összefogásnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 243
szavazógép
2007-06-22: Közélet - Iochom István:

Újabb fejlemény az Erdély Ede-ügyben

A Legfelsőbb Törvényszék megsemmisítette a giurgiui törvényszék határozatát, és az RTS Rt.-t a villanyszolgáltatónak kifizetendő tizenötmilliárd régi lej kártérítésre kötelezte — tudtuk meg Ráduly Baka Lajos mérnöktől, a csavargyári vagyon megmentéséért alakult egyesület elnökétől.
2007-06-22: Közélet - Fekete Réka:

Felszámoltak egy törvénytelenséget

Közel száz háromszéki tanügyi alkalmazott kapja meg hamarosan a szülés után járó, egy havi fizetéssel egyenlő értékű összeget.