Az iskolakampusz építője, a székelyudvarhelyi Sigapress Rt. a ki nem fizetett számlák miatt dobra verte az általa lefoglalt, Barót magánvagyonában szereplő ingatlanokat és külterületeket. Az eladásra kínáltak közt volt a bibarcfalvi fürdő és a város által 2011-ben vásárolt, közel tízhektáros területe is.
Lázár-Kiss Barna András polgármester csak szűkszavúan válaszolt kérdéseinkre – még hivatalos értesítést nem kapott az árverésről, ezért érdemben nem tud nyilatkozni –, az ellenzéki pártok képviselői viszont elítélik a városvezetést, amiért hagyta idáig fajulni a dolgokat.
A Sigapress Rt. és Barót közt évek óta perek tömkelege folyik: az építőcég az elvégzett munka ellenértékét követeli, a város a megvásárolt és a kivitelezőnél tárolt építőanyaghoz szeretne hozzájutni. A perek békés lezárásához közel két éve, 2012. augusztus végén voltak a legközelebb, amikor megegyezés született arról, hogy az önkormányzat három részletben törleszti közel egymillió lejes elmaradását, a kivitelező pedig leszállítja a szerződött anyagot. A megegyezés azonban megbicsaklott, a már követhetetlen perlekedés során pedig hol az egyik, hol a másik fél ért el kisebb-nagyobb győzelmet.
Bő fél éve, december elején Lázár-Kiss Barna András polgármester derűlátóan nyilatkozta, esélyét látja, hogy végérvényesen megnyerjék a pert, és a végelszámolásnál nemhogy a városnak nem kell fizetnie, de még ők kapnak pénzt. A városvezető májusban mégis arról volt kénytelen beszámolni a helyi tanácsnak, hogy a Sigapressnek áll a zászló, amely követelése rendezése érdekében már végrehajtóhoz fordult, és több, a város tulajdonában levő épületet lefoglaltak. Hogy tételesen mire is tettek jelzálogot, nem árulta el, de az e hónap 10-én tartott árverésen kiderült: egy háromszobás tömbházlakást (Némethy István felértékelő szerint értéke 30 000 lej), egy összkomfortos garzonlakást (16 000 lej), egy 3716 négyzetméteres bibarcfalvi területet és a rajta levő épületeket (165 000 lej), egy 97 530 négyzetméteres (83 400 lej), egy 5700 négyzetméteres (4400 lej) és egy 2470 négyzetméteres (2100 lej) külterületet kínáltak eladásra.
Az árverést lebonyolító Fodor és Bujdosó Végrehajtó Irodát is megkerestük, s hajlandónak mutatkoztak felvilágosítást nyújtani, ám miután írásban is átküldtük kérdéseinket – az árverés meghirdetésére, a licitálás lefolytatására, az értekesített ingatlanok árára, illetve az el nem adottak jövőjére vonatkoztak –, Fodor István-Zsolt már csak annyit válaszolt, szakmai titoktartás miatt nem bocsáthatja rendelkezésünkre a kért információkat.
Más forrásból azonban megtudtuk, a legnagyobb érdeklődés a város által három esztendeje a Nagyerdő alatt ötvenezer lejért megvásárolt, közel tízhektáros terület iránt mutatkozott: a hivatalosan szántóföld, de az alatta húzódó belszinti bánya mennyezetének megroppanása miatt keletkezett mélyedés talajvízzel való feltelése után gyakorlatilag tóvá változott telket megszerezni kívánó négy helyi vásárlójelölt százharmincezer lejig srófolta fel az árát. Az árverést végül Lázár Árpád nyerte meg, aki a hivatalos ügyintézés lezárása előtt nem kívánt nyilatkozni, de úgy fogalmazott, komoly tervei vannak, a tó környéke idővel sokkal szebb lesz, mint jelenleg.
Nem szabadott volna hagyni
Az üggyel kapcsolatban megkerestük az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt tanácstagjait is. Kencse Sándor (EMNP) elítélte, hogy a városvezetés karba tett kézzel nézte, ahogy vagyonát pénzzé teszik. „A hivatalnak perelni is tudó jogászai vannak, de ügyvédet is fogadhattak volna, hogy az árverést megakadályozzák. Úgy látom, meg sem próbálták. Azt kell mondanom, szerencsénk volt, hogy az egyik legértékesebb ingatlanunkra, a bibarcfalvi fürdőre nem akadt jelentkező, így legalább megadatott az esélye, hogy a következő árverésig, szeptemberig olyan befektetőt keressünk, aki kötődik a faluhoz és értékeihez. Jó megoldás lenne az is, ha a közbirtokosság vagy a református egyház vásárolná meg, de én már az elszármazottak közt is keresgélem azokat, akik vásárlókként számba jöhetnének” – mondotta Kencse.
Az MPP baróti elnöke, Nagy István sajnálja, hogy az ő polgármestersége idején városvagyon-gyarapító szándékkal megvásárolt területet szó nélkül hagyta áruba bocsátani Lázár-Kiss Barna András. „Meglepődéssel vettem tudomásul, hogy a város ellenlépés nélkül hagyta, hogy a Nagyerdő alatti területet eladják. A meglepetés szót hangsúlyozom: a város az iskolai fejkvótarendszer bevezetése, illetve a megyétől való támogatásnak köszönhetően mintegy 1,3 millió lejből többel gazdálkodhat, mint tehettem én, s ha ehhez hozzátesszük azt a bő nyolcszázezer lej többletet, amivel a tavalyi évet zártuk, akkor a város számláján legalább kétmillió lejnek kellene lennie, ám mégsem abból törlesztettek – vajon miért? Válaszom nincsen, csak a kérdéseim sokasodnak” – nyilatkozta a polgáriak vezére, a volt polgármester.