Maláj utasszállítóSzakadár területről indíthatták a rakétát

2014. július 19., szombat, Világfigyelő

A Malaysia Airlines repülőgépét föld-levegő rakétával lőhették le, amelyet minden valószínűség szerint egy kelet-ukrajnai, a szakadárok által ellenőrzött területről indítottak – mondta Samantha Power amerikai ENSZ-nagykövet az ENSZ Biztonsági Tanácsának tegnapi ülésén. Hozzátette: az SA–11 föld-levegő rakétarendszer technikai összetettsége miatt nem zárhatják ki azt, hogy működtetésében technikai segítséget nyújtottak az oroszok. Moszkva ugyanakkor Kijevet hibáztatja a történtekért.
 

Samantha Power emlékeztetett arra, hogy a szeparatisták korábban saját maguk dicsekedtek ilyen harci eszközök megszerzésével. Azt is hozzátette, hogy Oroszország SA–11 rakétákkal és más nehézfegyverekkel látta el a szakadárokat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ren­delkezik a legnagyobb befolyással az Ukrajnában kialakult válságos helyzet felett, ő azonban úgy döntött, nem arra használja hatalmát, hogy csökkentse az erőszakot – mondta tegnap Barack Obama amerikai elnök. Hozzátette, hogy a szakadárok folyamatos segítséget kaptak Moszkvától, például légvédelmi fegyverek formájában. Obama úgy vélte, ha Putyin úgy döntene, hogy leállítja a fegyverek és a katonák Ukrajnába küldését, akkor ez le is állna.


Putyin beszüntetné a harcot
Vlagyimir Putyin orosz elnök is tűzszünetre és tárgyalásokra szólította fel tegnap az oroszbarát szakadárokat és az ukrán kormányerőket. Putyin közölte: pénteken kapcsolatba lépett Petro Porosenko ukrán elnökkel, akinek, reméli, sikerül véglegesen rendeznie az országában dúló válságot. A szerencsétlenségre utalva az orosz államfő megjegyezte, a tragédia újra rámutat, hogy az Ukrajnában zajló válság mielőbbi békés rendezésére van szükség.
Tegnap megérkezett az Európai Biztonsági és Együtt­működési Szerve­zet harmincfős megfigyelői és szak­értői csoportja Kelet-Ukraj­nába, arra a helyszínre, ahol lezuhant a maláj utasszállító.


Ukrán bizonyítékok
Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) közzétette tegnap két állítólagos szakadár lehallgatott beszélgetését, amely az SZBU szerint azt bizonyítja, hogy a donyecki szeparatisták Oroszországból kaptak egy Buk–M típusú légvédelmi rakétarendszert az azt kezelő legénységgel együtt. Közben a kijevi belügyminisztérium a YouTube videomegosztó portálon egy újabb felvételt hozott nyilvánosságra, amelyen egy Oroszország felé szállított, álcázott rakétarendszer látható. Arszen Avakov belügyminiszter nem tartja kizártnak, hogy ez az a Buk típusú rakétarendszer, amellyel lelőtték a malajziai utasszállítót. Csütörtök este az SZBU már közzétett a YouTube-on egy lehallgatott telefonbeszélgetést, amelyen állítólag egy szakadár elismeri beszélgetőpartnerének, hogy emberei eltaláltak egy utasszállítót Kelet-Ukrajna fölött.
Moszkva közben Kijevet hibáztatja a történtekért. Az orosz védelmi minisztérium tegnap azt állította, hogy aktív volt több ukrán légvédelmi rendszer is a maláj utasszállító katasztrófája idején a kelet-ukrajnai térségben.


Fekete dobozok nyomában
Ami a malajziai repülő fekete dobozait illeti, azokról az ukrán szeparatisták ellentmondó nyilatkozatokat tettek. A kelet-ukrajnai szakadárok vezetője, Alekszandr Borodaj azt állította tegnap, hogy nincs náluk a gép egyik adatrögzítő doboza sem, nem találtak ilyet. Pár órával korábban az oroszbarát szakadárok parancsnokának egy névtelenül nyilatkozó helyettese viszont azt mondta, hogy a gép tizenkét adatrögzítőjéből nyolcat megtaláltak a tragédia helyszínén. Az ukrán belügyminiszter is azt állította tegnap hírszerzési szolgálatoktól származó értesülésekre hivatkozva, hogy a szakadárok megtalálták az utasszállító fekete dobozait, és átadják őket egy határátkelőhelyen az orosz Szö­vetségi Bizton­sági Szolgálat összekötőinek. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter viszont leszögezte, hogy Oroszor­szágnak nem áll szándékában átvenni a fekete dobozokat, mondván, hogy az adatrögzítők elemzése a Nemzetközi Polgári Re­pülési Szervezet dolga.
Kosztyantin Batovszkij, a Donyeck megyei kormányzó tanácsadója ugyanakkor azt állította, hogy ukrán mentőosztagok két fekete dobozt találtak a tragédia helyszínén, de azt nem tudta megmondani, hogy hova lettek.


Két kolozsvári egyetemista is meghalt
A románaiai légi irányítás felkészült arra, hogy tovább növekszik a forgalom az ország légterében: a malajziai utasszállító ukrajnai szerencsétlensége óta a tervezettnél mintegy 25–30 százalékkal több repülőgép haladt át Románia légterén – közölte a légiforgalmi szolgálat. Több légitársaság, köztük a német Lufthansa és a francia Air France gépei is elkerülik a Kelet-Ukrajna feletti légteret a csütörtök esti katasztrófa óta, és a román Tarom moszkvai járatai is az ukrán légteret elkerülő útvonalon, fél órával hosszabb menetidővel közlekednek.
A kolozsvári orvosi és gyógyszerészeti egyetemen tegnap gyászlobogókat tűztek ki, miután kiderült, hogy az intézmény két másodéves, angol nyelven tanuló hallgatója – egy román-kanadai állampolgárságú fiú és egy német állampolgárságú lány – is a lezuhant gépen utazott.
A holland hatóságok tegnap azonosították a lezuhant gép összes áldozatát. Kiderült, az utasok között volt mintegy száz AIDS-szakértő, akik a kétévente megrendezett, vasárnap kezdődő AIDS-világkonferenciára tartottak az ausztráliai Melbourne-be, de voltak vakációzni induló hétköznapi családok, egy virágárus pár, ismert étteremtulajdonosok és egy szenátor – valamennyien életüket vesztették a járat tizenöt fős személyzetével együtt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az Ilie Bolojan által bejelentett megszorításokról?








eredmények
szavazatok száma 1132
szavazógép
2014-07-19: Közélet - Mózes László:

Jód-völgyi apadás (Székelyföld peremén - 3.)

Az utolsó magyar bástya
A Felső-Maros völgyében élő magyarok egyetlen működő intézménye – utolsó bástyája – a római katolikus és a református egyház. Ebben a térségben, miként máshol is, a magyar nyelvű oktatás folyamatosan háttérbe szorul, így az anyanyelvhasználat családon kívül csak templomokban, gyülekezeti házakban biztosított.
2014-07-19: Világfigyelő - :

Izrael kiterjeszti a szárazföldi hadműveletet

Húsz rakétakilövő állást már megsemmisítettek, több alagutat is felfedeztek – eddig is eredményesnek tekintik az izraeliek a csütörtök éjjel kezdődött szárazföldi offenzívát, de most Benjamin Netanjahu miniszterelnök bejelentette, hogy kiterjesztik a hadműveletet.