Politikai nyomásgyakorlás a köztévénél
Politikai nyomásgyakorlásra panaszkodik Stelian Tănase, a köztelevízió elnök-vezérigazgatója, aki szerint az intézmény azért nem rendelkezik életképes stratégiával, mert „ki van szolgáltatva a politikusok kénye-kedvének”.
A politikai támogatás nélkül maradt Tănase – akit tavaly decemberben az azóta a kormányból kilépett liberálisok javasoltak a tisztségre – szerint az elmúlt hetekben erősödött a politikai nyomásgyakorlás, amikor Corneliu Calotă kormányszóvivő – aki a televízió igazgatótanácsának is tagja volt – arra kérte Tănaset, vegye le műsorról két újságíró, Cornel Nistorescu és Sorin Avram adását. Tănase ezt megtagadta, de nyilvánosságra hozta a nyomásgyakorlási kísérletet. Victor Ponta miniszterelnök a botrány kitörése után bejelentette, hogy az ő kérésére Calotă lemondott a televízió igazgatótanácsából, és a kormányt egy másik személy fogja képviselni a köztelevízió vezetőtestületében. Ponta elhárította a nyomásgyakorlási szándékot, mint mondta, azért kérte Calotă lemondását, hogy ne vetüljön a gyanú árnyéka a kormányra.
Tetszik nektek, ahogy kinéz ez az ország?
Adrian Sobaru, a köztelevízió alkalmazottja, aki azzal vált ismertté, hogy 2010-ben tiltakozása jeléül öngyilkosságot kísérelt meg, levetve magát a parlament plénumtermének erkélyéről, tegnap behajtott gépkocsijával a kormányépületbe. A szemtanúk szerint Sobaru a Victoria tér felől érkezve, lassítás nélkül hajtott neki kocsijával a kormány két főkapuja közül az egyiknek, annak, amelyen keresztül a kormánytagok gépkocsijai elhagyják az udvart. Miután a sorompót átszakította, behajtott a kocsival a Victoria-palota udvarára, és még néhány tíz métert haladt az udvaron. Ámokfutása után az őt lefogó csendőröknek azt kiáltotta: tetszik nektek, ahogy kinéz ez az ország?
Bíróság elé állítják Péter Tündét
Bíróság elé állítják befolyással való üzérkedés miatt Péter Tünde volt Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettest, akit a korrupcióellenes ügyészség (DNA) ügyészei azzal vádolnak, hogy több mint 10 ezer euró csúszópénzt fogadott el. A DNA közleménye szerint Péter Tünde tizennégy személytől összesen 21 300 eurót kért azért cserébe, hogy befolyását hasznosítva közbenjárjon az érettségi, illetve a tanári véglegesítő- és versenyvizsga vizsgáztató bizottság tagjainál, hogy azok a megérdemeltnél magasabb vagy átmenő osztályzatot adjanak egyes diákok vagy tanárok dolgozatára. A közlemény szerint a több személytől kért összegből 10 300 eurót meg is kapott a vádlott. Ugyanabban az ügyben bíróság elé állították Vasile Felician Perşat, aki 1700 eurót adott a volt főtanfelügyelő-helyettesnek, hogy az éljen befolyásával az érettségiztető bizottság tagjainál, és rávegye őket, adjanak átmenőjegyet egy vizsgázó rokonának.