A magyar választópolgárok lelkiismeretére bízza az RMDSZ, hogy kire adják voksukat november 16-án az államfőválasztás második fordulójában. Kelemen Hunor, a szövetség elnöke hosszasan ecsetelte tegnap a döntés hátterében meghúzódó indokokat. Ezek között szerepel Klaus Johannis viszonyulása a magyar közösséghez, Corneliu Vadim Tudor Nagyrománia Pártjának színre lépése az SZDP oldalán, illetve a Victor Pontával való együttes kormányzás tapasztalatai. Kelemen szerint az erdélyi magyar közösség nehéz döntés előtt áll, ezért mindenkinek magának kell határoznia arról, melyik jelöltet hajlandó támogatni.
A Szövetségi Állandó Tanács kolozsvári ülését – amelyen a testület tagjai egy tartózkodás mellett egyhangúlag támogatták a döntést – követő tájékoztatóján Kelemen Hunor mások mellett azokra a tényezőkre világított rá, amelyek szerinte dilemmák elé állítják az erdélyi magyar közösség tagjait a szavazást illetően. Az elnök kijelentette: kizárt, hogy az RMDSZ Klaus Johannist támogassa, mivel „az első fordulót követően a román ellenzéki jelölt elzárkózott a tárgyalásoktól – és tette ezt kifejezetten arrogáns módon”. Ráadásul „a kampányban és az azt megelőző időszakban pedig folyamatosan negatívan nyilatkozott a magyarok törekvéseiről, az anyanyelvhasználatról és az autonómiáról”. Kelemen szerint ezek a tények nyilvánvalóvá teszik, hogy az RMDSZ nem támogathat olyan jelöltet, akinek csak a magyarok szavazatai kellenek, de aki nem hajlandó a közösség hangját meghallgatni. A politikus úgy látja: „nem szolgálná a kisebbségi jogok érvényesülését egy olyan román jelölt, aki kifejezetten a román politika rossz szellemét idéző hangnemben beszél rólunk, magyarokról”.
Sajtóértesülések szerint a SZÁT tagjai egyébként teljes összhangban voltak ebben a kérdésben, azaz Johannis támogatását elvetették, az viszont, hogy esetleg az ellenjelöltet támogatják, döntési szintre is felkerült.
Ami Victor Ponta szociáldemokrata államfőjelöltet illeti, az RMDSZ vezetője óvatosabban közelítette meg a kérdést, azzal indítva, hogy a szövetség, akárcsak korábban, úgy most is a kormányzati stabilitás megőrzésén munkálkodik. Kelemen korrekt és megbízható partnernek nevezte a kormányfőt – már ami az elmúlt évet illeti –, és emlékeztetett: Ponta volt az, aki kiállt a szövetség kormányzati részvétele mellett, míg Johannis alakulata, a Nemzeti Liberális Párt megakadályozta azt. Az elnök újból megerősítette, hogy jó döntésnek tartják Călin Popescu Tăriceanu miniszterelnöki jelölését, hiszen szavatartó, komoly politikus, aki mindig tisztelettel viszonyult a magyar közösséghez, és ő lehet a kiegyensúlyozott kormányzás és a gazdasági növekedés garanciája.
A politikus kitért továbbá Corneliu Vadim Tudor színre lépésének problémájára is, amelyet egy újabb nehezítő tényezőként könyvelt el a magyar szavazók döntése szempontjából. Kelemen kategorikusan kijelentette: semmilyen koalíciós egyeztetés nem előzte meg a Nagyrománia Párt és az Országos Szövetség Románia Haladásáért közti egyezség létrejöttét. „Az RMDSZ elfogadhatatlannak és vállalhatatlannak tartja azt, hogy Corneliu Vadim Tudorral ugyanazon az oldalon álljon, akár egyetlen percig, vagy néhány nap erejéig, mert ez a parlamentből kibukott politikus megtestesíti mindazt, ami ellen a szövetség az elmúlt 25 évben harcolt: a szélsőséges nacionalizmust, az intoleranciát és a magyargyűlöletet” – fogalmazott.
Kelemen zárásként rámutatott: pontosan a fenti tényezők késztették a szövetséget arra, hogy azt javasolják a magyar közösség tagjainak, hogy belátásuk szerint szavazzanak november 16-án, amennyiben egyáltalán élni akarnak ezen állampolgári jogukkal.
Victor Ponta az RMDSZ döntését korrektnek minősítette, hozzátéve, hogy ellenjelöltjétől eltérően ő minden román állampolgár érdekeit képviselni fogja, nemzetiségi hovatartozásától függetlenül.