Bemutató a Tamási Áron SzínházbanA közös magány kísérlete

2014. november 7., péntek, Közélet

Az évad második bemutatóját tartja ma este a Tamási Áron Színház, Meggyes­kert címmel a magyar színházi köztudatban Cseresznyéskertként ismert Csehov-darabot az oroszországi származású, de magyar kultúrában nevelkedett Sardar Tagirovsky vitte színre. A fiatal színész-rendező saját társulattal különböző kísérleti jellegű színházi előadások létrehozója, de alternatív közegben és a filmes szakmában is dolgozott, jelenleg harmadéves rendező szakos hallgató a Maros­vásárhelyi Művészeti Egyetemen.
 

  • Fotó: Barabás Zsolt
    Fotó: Barabás Zsolt

A Meggyeskert Sardar Tagirovsky első kőszínházi rendezése, jelenléte a Tamási Áron Színházban az induló tehetségeknek lehetőséget biztosító sorozat része. Egy nappal a bemutató előtt – két próba között – arra kértük, maga ajánlja az előadást a közönségnek.
– Nagyon sok színházi ajánlatot teszünk ebben az előadásban, ezek újszerűen tudnak hatni, de nem provokálják a nézőt. Sok módszert, eszközt vonultatunk végig, bemutatva a színház sokszínűségét, különböző finomságait. Ez nem csupán egy előadás, hanem felmutatása annak, hogyan vagyunk képesek felépíteni egészében a játékosságot, miket kell megtanulnunk az előadás folyamán, hogy a néző visszakapjon valamit abból, ami a szertartást jelentheti számára, milyen utat kell megtennünk az előadáson belül ahhoz, hogy a néző elfogadja a színház sokszínűségét, játékosságát.
– Ismerem eddigi kereső-kutató színházi tevékenységedet, de mégiscsak ez el­ső nagyszínpadi rendezésed, és a kezdők nem szoktak éppen Csehovhoz nyúlni.
– Én Oroszországban születtem, és nagyon sokat megtapasztaltam a darabban is megjelenő felfogásból. Ezt építettük be az előadásba. Amit most itt teremtünk-alkotunk, az többnyire ismerkedés egy teljesen más világgal, amelyik már nincs, mégis próbál velünk kommunikálni. Ez a száz évvel ezelőtti csehovi világ annyira mai, régiességén keresztül is, hogy nem kell modern eszközökhöz nyúlnom. Én azt éreztem, hogy sokszor fájdalmas komédiája nem tud működni a materialista felfogású Nyugaton, és szeretném ezt a szellemiséget megfejteni, megtalálni itt, most.
– Tehát azt is számításba vetted, hogy más az itteni közönség, mint a budapesti.
– Teljesen más. Jártam az emberek között, beszélgettem velük, néztem előadásokat, próbáltam megismerni ezt a világot. Próbálok az itteni közönség képviselte rendszeren keresztül minél mélyebbre ásni, megérteni az embert. Hogy utána ab­ban a mélységben már ne érdekelje egyik közönséget se, az ittenit se és a pes­tit se, hogy ez most konkrétan az ő gondjukkal foglalkozik-e. Az előadás glo­bálisan az emberek problémájával fog­lal­kozik, a folyamat épp arról szól, hogy a be­fogadás minél magasabb szinten tudjon megtörténni az előadás vége felé. Pont a határon táncolunk, kockázatos dolog, de azt érzem, hogy igaz úton haladunk. Úgy fogalmaznám meg, mind­­annyiunknak van egy saját magánya, és a szín­­ház attól szép, hogy ezek a magányok összeérhetnek. Egy közös magánnyá tudnak változni. Ez a szóösszetétel önmagában paradox, de ettől tudom igaznak érezni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1406
szavazógép
2014-11-07: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Elijeszti a fatolvajokat az erdőradar?

Közel egy hónapja élesben is működik az ellenőrző rendszer, mely révén országszerte követhető a kitermelt faanyag útja. Bár a nyár folyamán tesztelték, a mindennapi használatban adódnak gondok, a felhasználók úgy vélik, van még javítanivaló az online rendszeren. Kezde­ményezője, Doina Pană szaktárcavezető nemrégiben jelezte, az erdőradar beüzemelése következtében csupán egy hét alatt annyi fát koboztak el és annyi pénzbírságot szabtak ki, mint korábban közel egy év alatt.
 
2014-11-07: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Érdek és lelkiismeret

Alighanem az egyetlen ésszerű döntés volt az, amit tegnap elfogadott az RMDSZ vezető testülete: választói lelkiismeretére bízza, hogy kire szavaznak az elnökválasztás második fordulójában. Minden más lehetőség rosszabb lett volna: ha Victor Ponta mellett állnak ki, a magyar közösséggel kerültek volna szembe, ha pedig Klaus Johannis mellett foglalnak állást, jelenlegi koalíciós partnereik vethetik szemükre, hogy cserbenhagyták őket.