A Nemzeti Liberális Párt és a Demokrata Liberális Párt összeolvadása nyomán megalakult, a bíróságon hétfőn bejegyzett új Nemzeti Liberális Párt (NLP) 2015-ben, legkésőbb 2016-ban, a parlamenti választásokkor akar kormányra kerülni – jelentette ki tegnap Klaus Johannis megválasztott államelnök, az új NLP társelnöke.
Johannis leszögezte, az új NLP át akarja venni a hatalmat, ugyanis nem a Szociáldemokrata Párt (SZDP) által vezetett „kozmetikázott” kormányra, henem mélyreható változásra van szükség. A vasárnapi elnökválasztáson ugyanis ezt az üzenetet fogalmazták meg a választók – hangoztatta. Arra a kérdésre, hogy 2015-ben milyen módszerrel, esetleg a parlament feloszlatásával és előrehozott választással akarják-e átvenni a hatalmat, Johannis elmondta: a kormányt bizalmatlansági indítvány beterjesztésével lehet megbuktatni a parlamentben. Hozzátette, most az a legsürgősebb, hogy a kormány terjessze be a parlamentbe a 2015. évi állami költségvetési tervezetet. Megjegyezte: akarják látni, hogy a Ponta-kormány miből fedezi a választási kampány idején tett ígéreteit, illetve a kampánycélokra elköltött jelentős kiadásokat, és esetleg milyen adóemelésekre kényszerül emiatt a jövő évben.
A sajtótájékoztatón jelen volt Vasile Blaga, az új NLP másik társelnöke, aki leszögezte: nem fogadják vissza az ellenzéki pártokból az elnökválasztás előtt az SZDP-hez vagy más kormányzati politikai erőkhöz átállt honatyákat. Blaga értésre adta: bizalmatlansági indítvány esetén számítanak a kormánykoalíciót alkotó pártok politikusai egy részének támogatására is. „A hatalmon lévő pártokban is megoszlanak a vélemények arról, hogy kell-e folytatniuk a kormányzást. Például az RMDSZ-ben” – fogalmazott az új NLP társelnöke.
Az RMDSZ kormányszerepéről tegnap nyilatkozott Kelemen Hunor is, kijelentve, nem keres ürügyeket a kormányból való kilépésre, illetve hogy jelenleg azt próbálja megérteni, mi történt a szavazáson, és mi volt a mozgatórúgója a magyar választók voksának. A kérdésre, hogy van-e oka az RMDSZ-nek a kormányból való kilépésre, Kelemen így válaszolt: „Mi 2016-ig kötöttünk egyezséget. Az egyezségben olyan dolgok szerepelnek, amelyeket meg kell valósítani. Nyolc hónapja vagyunk kormányon, nehéz most még mérleget készíteni.” Leszögezte ugyanakkor, hogy jelenleg az RMDSZ-ben nem merült fel arra irányuló javaslat, hogy a kormányból kilépjenek, erről a kérdésről esetleg a Szövetségi Állandó Tanács ülésén beszélnek majd. „Még nem hívtuk össze az Állandó Tanácsot. Valószínűleg a jövő héten lesz egy ülésünk. Addig tanácskoznunk kell a fiókszervezetekkel, elemeznünk a választások eredményét, majd azután hozhatunk döntést ebben az ügyben, azonban jelenleg nincs erre vonatkozó javaslat” – fejtette ki Kelemen. Rámutatott, ami erről a kérdésről a sajtóban megjelent, az „csak spekuláció”, és semmi köze az RMDSZ-hez.
A vasárnapi államfőválasztás hivatalos eredményének közzététele után az RMDSZ két területi „erős embere”, Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is felvetette, az RMDSZ-nek meg kellene fontolnia a további kormányzati szerepvállalást az SZDP-vel.