December 9-ét korrupcióellenes világnappá nyilvánította az ENSZ 2003-ban. Az alkalomból sajtótájékoztatót tartott tegnap a Kovászna megyei korrupcióellenes hivatal vezetője, George Alexandru, aki arra biztatja a lakosságot, jelezze, ha belügyminisztériumi dolgozók vagy köztisztviselők esetében korrupciót észlel.
A főtiszt elmondta, a névtelen jelzéseket is figyelembe veszik, de a tisztességes az, ha a feljelentő nevével is vállalja az általa jelzetteket. Nagyon kevés jelzés érkezett, s ezt elsősorban annak tudja be, hogy az emberek nem merik vállalni a feljelentést. Ettől függetlenül Háromszéken nem öltött nagy méretet a korrupció, nem vált jelenséggé, de létezik, még ha más megyékhez képest visszafogottabban is.
Idén mindössze 15 bejelentést kaptak, tavaly 25–30-at. Nagy részük nem belügyminisztériumi dolgozók vagy köztisztviselők korrupciós ügyét taglalta. Lapunk érdeklődésére válaszolva George Alexandru elmondta: folyamatban levő ügyekről nem beszélhet, nagyon kevés a lezárt ügy, s azokról is csak az ügyész felhatalmazásával tájékoztathat. Ígérte, az éves mérleg megvonása után, január folyamán beszámol, és kérésünkre a korábbi évek statisztikáját is bemutatja. Különben az esetek zöme megvesztegetés, akad néhány hivatali visszaélés, de befolyásolás nem történt a megyében. A főtiszt kifejtette, a feljelentő mentesül a büntetés alól. Az elévülési idő nyolc év, ez alatt az időszak alatt bármikor jelenthető korrupciós ügy. Hozzátette, minden köztisztviselőnek kötelessége jelentést tenni a korrupciós esetről, ennek elmulasztása büntetendő.
A korrupcióellenes hivatal elérhető a covasna.dga@mai.gov.ro elektronikus postacímen, a 0267 307 490-es telefonszámon vagy a bukaresti központ a 0800 806 806-os ingyenes telefonszámán. Irodája Sepsiszentgyörgyön a megyei rendőrség régi, Kőrösi Csoma Sándor utcai székhelyén található.