KönyvsarokKiss Lehel: Babiloni történet

2015. január 24., szombat, Kiscimbora

Újabb Koinónia-kötetet mutatunk be, amely ezúttal az ókori Babilonba vezeti vissza olvasóit, az Eufrátesz partjára. Egyedi utazásra, játékos és humoros verskalandra hív mindenkit Kiss Lehel, aki szépíróként először mutatkozik be saját kötettel.

A Babiloni történet műfaját tekintve is izgalmas olvasmány, hiszen verses elbeszélésben, sajátos hangnemben tárja elénk Dániel könyvének első három részét.
Babilon nem csupán az ókori világ két csodás építményét juttatja eszünkbe, az impozáns városfalat, valamint Szemirámisz függőkertjét, hanem Nabukadneccár, Nabukodonozor királyt is, „aki – csak úgy mellékesen, / s kötelező módon is – / ékes, fényes, dicsőséges, / ifjú hős (ha ódon is).”
A király nagy építkező volt, Babilon világváros lett az ő korában. A szerző mindezt úgy építi újra, hogy a – mai nyelven, játékosan, nyelvi bravúrral elmondott – történet közelebb kerül az olvasóhoz, aki e keleti világ részévé válik. A szöveg a rabságba ejtett fiatal zsidók (az álomfejtő Dávid király és társai) csodás elemekkel átszőtt történéseit, Nabukodonozor király jellemét írja le oly módon, hogy ezt élvezettel olvashatja kicsi és nagy egyaránt:

Hogy még jobban kiviruljon
műveltség és tudomány
országomban, mit tehetnék,
ne féljetek, tudom ám!
Foglyaimat neveltetem
három teljes éven át
a királyi egyetemen.
Babilonnak nyelvtanát,
irodalmát, történelmét
megtanulják ezalatt,
s héberül is elfelejtnek,
ha az idő elhaladt.
S mikor látják majd a zsidók,
hogy feledni érdemes,
nem kell unszolgatni többé,
mind, ahány van, „énekes”
lesz a fűzfás Kébár-parton.
No, sokat locsogtam. Pardon!


A kortárs erdélyi magyar irodalom újabb és talán újszerű remekművét vehetjük kézbe, amely közös, iskolai használatra is kiváló olvasmány, és nem csupán vallásórán. A Babiloni történet dinamikája, fülbemászó rímei, valamint a felbukkanó diáknyelv elemei révén, úgy gondolom, színpadi feldolgozásra is alkalmas lehet.
A bibliai témájú elbeszélő költeményt Bódi Kati korhű és életszerű illusztrációi egészítik ki.
A mintegy harmincéves fiatal szerző, Szamosújváron szolgáló lel­ki­pásztor kötete, a Babiloni történet megrendelhető a www.konyvter.ro internetes oldalon vagy a 0753 459 413-as telefonszámon.

Sajó Enikő

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 289
szavazógép
2015-01-24: Kiscimbora - :

Benedek Elek: Dolgozz, macska!

Volt egyszer egy szegény legény. Ehhez a szegény legényhez férjhez ment egy gazdag leány. Hanem mielőtt a pap elé állottak volna, a leány kikötötte, hogy ő ugyan semmit sem dolgozik. Úgyis van elég, amiből megéljenek. De ez még nem volt elég. Még azt is megfogadtatta a legénnyel, hogy soha meg nem veri. Jól van.
2015-01-24: História - :

Lucian Boia: Miért más Románia

Románia modernizálásában a legnagyobb gondot a régi szocio-kulturális beidegződések és az importált intézmények, szabályok összehangolása jelentette. A románok továbbra is job­ban bíztak az „informális” stratégiákban, mint a törvények absztrakt erejében. Felülmúl­hatat­lanok maradtak az elvek és szabályok árnyékában megbúvó, különféle „elintézések” terén. A korrupció és a klientelizmus jórészt a hagyományos társadalomból öröklődött át – nyilván nem így nevezték ezeket a jelenségeket, hiszen a dolgok természetes rendjébe illeszkedtek.