Alapvető demokratikus elv megsértéséről értesíti a nemzetközi közösséget legutóbbi angol nyelvű hírlevelében a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat háromszéki szervezete a régiós népszavazás megakadályozása kapcsán. Ugyanakkor egy újabb, az erdélyi magyarságot sújtó diszkriminációra is felhívja a figyelmet, ezúttal a gyógyszerhasználat tekintetében.
A szervezet immár harmadik ilyen jellegű hírlevelének összeállítói mindenekelőtt arra hívják fel a figyelmet, hogy „a román állam adminisztratív eszközökkel és az alkotmányra való hivatkozással lehetetleníti el a regionális referendumkezdeményezéseket, és ez demokráciadeficitet okoz az országban, tekintve, hogy a referendumon való konzultáció alapvető demokratikus elv”. Emlékeztetnek, hogy a folyamat nem új keletű, hiszen már 2013-ban az akkori Kovászna megyei prefektus, Dumitru Marinescu annak ellenére akadályozta mega referendum megszervezését Székelyföld fejlesztési régióvá alakításáról, hogy az RMDSZ két hét alatt több mint 170 ezer aláírást gyűjtött össze ahhoz.
A hírlevél második részében a jogvédő szolgálat egy másik aggasztó, jó ideje rendezetlen jelenségre hívja fel a figyelmet, ez a gyógyszerek magyar nyelvű használati utasításának a teljes hiánya. Meglátásuk szerint a magyar anyanyelvű lakosság egészségét veszélyezteti, hogy a nyelvi korlátok miatt esetleg helytelen információkhoz jut a készítményekkel kapcsolatosan. A jogvédők felhívják a figyelmet, hogy Románia több olyan nemzetközi egyezményt aláírt és ratifikált, melyek biztosítják a nemzeti kisebbségek számára az anyanyelven való tájékoztatást egy sor területen, így például az orvosi és gyógyszerészeti információk tekintetében, de a jelek szerint ez senkit nem sarkall arra, hogy az előírásokat be is tartsák. „Gyakorlatban egyáltalán nem működik, a magyar anyanyelvű páciensek és betegek nem jutnak hozzá anyanyelvű írott információhoz a gyógyszerekkel kapcsolatosan, melyeket felírnak számukra, egészségük így veszélyeztetve van” – részletezik.
Mint ismeretes, a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat háromszéki szervezete heti rendszerességgel angol nyelvű hírlevelet indított, hogy a székelyföldi, erdélyi magyarság által elszenvedett diszkriminációról és jogtiprásokról a nemzetközi közvéleményt tájékoztassa. Mint már jeleztük, a szolgálatot nemrég bírálta a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma. A magyarellenességéről elhíresült szervezet mások mellett azzal vádolta a szolgálatot, hogy elferdített híreket terjeszt, mivel azokban a megyékben, ahol a magyarság többségben él, inkább a román lakosság van kitéve a jogtiprásoknak.