Ha nem is valódi rekegő (gyimesi hiedelmi figura), de igazi jó gyimesi furulyás volt az első vendége a Ségercz Ferenc által kezdeményezett folklórkutató és -dokumentáló programsorozatnak csütörtökön este a sepsiszentgyörgyi Tein Teaházban. A bükkhavaspataki Tankó Dezső „Fintu” nemcsak hangszerével mesélt, hanem válaszolt a kérdésekre is, amelyekből kiderült: a kottát nem ismerő kalibás ember mindent elfurulyál, amit előtte valaki elénekel.
A furulya magányos hangszer, nem tartozik a lakodalmazó, bálozó hagyományos gyimesi zenekarok hangszerkészletébe (hegedű és gardony), leginkább a pásztorok furulyálgattak régen, hogy ne unják magukat. Tankó Dezső „Fintu” is így került kapcsolatba már gyermekkorában a furulyával, amit aztán fiatalemberként elhagyott, majd akkor vette elő megint, amikor magyarországi látogatói erre biztatták. A bükkhavasi muzsikus a csütörtöki Rekegőn azt a furulyát szólaltatta meg, amit Juhász Zoltán neves magyarországi népi furulyástól kapott ajándékba. Kezdetben kettős jártatót és lassú magyarost muzsikált, gardonyon kísérte Ségercz Ferenc, amikor a hejszákra (tíz darabból álló táncciklus) került a sor, azt mondta, elfurulyál belőlük egyet-kettőt, aztán a kerekesig (a tizedik) meg sem állt.
Közel a hetvenhez jelenleg Fintu a legfiatalabb furulyás Gyimesben, ami azt jelenti, kihalóban a pásztorfurulya, csak azok a városi táncházzenészek viszik tovább, akik még idejében megtanulták a gyimesiektől. Közülük való Ségercz Ferenc is, aki azzal a szándékkal indította a folklórkutató és -dokumentáló programsorozatot, hogy bemutassa kihalófélben lévő népi hangszerek ismerőit, dokumentálja tudásukat, valamint népmondákat, népi hiedelmeket, archaikus imádságokat gyűjtsön össze és azokat rögzítse.
A havi rendszerességgel jelentkező rendezvény része a Sepsiszentgyörgy, Székelyföld kulturális fővárosa – Hagyományok éve programsorozatnak, szervezője a Fabatka Egyesület és a Tein Teaház, a dokumentálásban partner a Lármafa Rádió.