Tegnapi ülésén a képviselőház elfogadta a választási reformcsomag egy részét: a pártfinanszírozási törvényt, a párttörvényt és az önkormányzati választási törvényt. Utóbbi kettőt – bár számos, a magyar közösséget szolgáló kezdeményezését elutasították – az RMDSZ megszavazta, míg a pártfinanszírozásról szóló törvényt nem támogatta a szövetség.
Az államfő által néhány hete megfontolásra visszaküldött, tegnap kiigazított pártfinanszírozási törvény értelmében a választási kampányokat ezentúl az állami költségvetésből pénzelik, a jelöltek hitelekből megelőlegezett költségeit pedig utólag számolnák el, de csak akkor, ha elértek egy bizonyos támogatottságot. Az államelnöki hivatal által észlelt hiányosságok közül számos megegyezett az RMDSZ által is többször felvetett aggályokkal, ám az újabb parlamenti vita csak részben oldotta meg a kérdéses szabályozásokat. Márton Árpád, az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője elmondta, továbbra sem tisztázott megfelelő mértékben a kampány alatt felhasznált pénzek igazolásának módozata. „A jelen szabályozás következtében maga a jelölt részesül majd kampánytámogatásban, nem a szervezet vagy a párt, ami azt jelenti, hogy közvetlen kapcsolat alakul ki a támogatók és a jelöltek között. Ez alárendeltségi viszonyt alakíthat ki, ami a megválasztott helyi és országos képviselők esetében árnyat vet a tisztségviselők függetlenségére” – hívta fel a figyelmet a képviselő.
Az új párttörvény jelentősen megkönnyíti a politikai alakulatok bírósági bejegyzését, de Márton Árpád szerint a jó szándék ellenére ellentmondásos és nehezen alkalmazható törvényt szavazott meg a parlament. A képviselő elmondta, valóban három személy lesz szükséges ezután egy párt alapításához (eddig legalább 25 ezer támogató aláírására volt szükség), ám a finanszírozásról, illetve a kampányköltségekről szóló szabályozások, valamint a választási küszöb öt százalékon való megtartása ellehetetleníti a kis pártok működését. „Hivatalból törlik a pártok jegyzékéből azokat a pártokat, amelyek két egymás utáni választásban nem indítanak jelöltet bizonyos számú választókerületben. Ugyanakkor a pártfinanszírozási törvény értelmében a kampányban elköltött pénzeket az állam csak akkor téríti meg a pártoknak, ha három százalékot érnek el az adott választáson” – nyilatkozta Márton Árpád.
Az új önkormányzati választási törvény szerint a megyei tanácsok elnökeit már nem közvetlenül választják, hanem a képviselő-testület utólag választ elnököt saját tagjai közül. A polgármestereket továbbra is egy fordulóban, egyszerű többséggel választják. A képviselőház nem fogadta el az RMDSZ-nek azt a javaslatát, hogy a választási küszöböt szállítsák le három százalékra, ami a szórványközösségeket segítette volna abban, hogy könnyebben nyerjenek képviseletet a helyi és megyei tanácsokba. Ennek ellenére – mert a törvény több, a magyar közösség számára előnyös kitételt is tartalmaz – az RMDSZ támogatta a módosítást.