Egy pillanatra arra gondolt a riporter, hogy giccsel van dolga. A tojás fehér selyemszalagon, akasztón függ, alsó felén kis masni. Nem mondom, egy szép fonott kosárkában számomra kedvesebbek az árapataki írott tojások. A gyöngyös tojások láttán gondolkodóba estem, kételyem támadt, melyet ― igaz, csak részben ― a gyöngyhálót fűző személy oszlatott el.
— Hol láttad ezt, kitől tanultad? ― kérdeztük a 26 éves Sterczel Gergelytől Bodokon.
— Édesanyám Mérán lakik, s az már Kalotaszeg pereme ― felelte. ― Ott láttam, ott tanultam meg az asszonyoktól. Nem könnyű, türelem kell hozzá, jó szem. Az én családom római katolikus, s mert Jézus Krisztus feltámadásának ünnepe közeleg, ismét nekifogtam a gyöngyözésnek. Az apró, színes gyöngyszemeket, melyeket a kereskedelemben lehet kapni, cérnára fűzöm, s úgy rögzítem a tojásra. Előbb a tojás közepére készítek egy sor alapmintát, utána jönnek a hálószemek, majd a végén a behúzások. Én csak piros, fehér és zöld színeket kombinálok, de nem kellene, hogy idegen legyen a sárga, a székely kék sem, mert ezek is használatosak a székely népművészetben, bútorfestésben.
— Úgy emlékszem, hogy a gyöngyös tojást Malonyai Dezső (1866―1916) művészettörténész, aki a XX. század elején járta be Kalotaszeget, még nem ismerte. Ebből gondolom, hogy ez új keletű találmánya a kalotaszegi népnek, s mint sok más minden, ott van már a magyarvistai piaci kínálatban. Tévednénk, ha azt gondolnánk, hogy ha valami kalotaszegi, akkor kizárt, hogy giccses lenne.
— Ízlés dolga, és főleg a vevő ízlésén múlik. De miért muszáj ezt kimondottan népművészi munkának nevezni, nem lehet iparművészet, s akkor kevésbé giccs? Készítenek, készítek én is gyöngyből nyakékeket, karkötőt is, s azt nem tartják giccsnek! Nálunk, bennem s általában a háromszéki népben él még annyi szépségérzék, hogy a díszítőművészetünket tovább éltesse. Elképzelhető, hogy jobban örvend az öntöző fiatal, ha gyöngyös tojást kap egy lánytól, mint a pálinkának! Nem értem, miért lenne giccs a gyöngyös-hímes tojás (mert így nevezem én)?
— Vassal megpatkolt tojást már láttunk, a gyöngyháló nálad azonban műanyagból készített tojáshéjra kerül, ettől idegenkedem. Patkolni lehet? A gyöngyhálót nem bírja meg a természetes tojáshéj?
― Nem bírja, meg aztán miért bravúroskodjam? Erre könnyebb. Döntsék el a néprajzosok, hogy mi a giccs benne. Én állítom, hogy ez is fejleszti a szépérzéket. Az sepsiszentgyörgyi Erdélyi Rendezvényszervező Iroda (ERSZI) kiszállásain ― például Maksán ― sikerem volt a gyöngyös tojásokkal. Nem árusítottam, csak bemutattam a gyöngyfűzés művészetét a jelenlevőknek, gyerekeknek, fiataloknak, felnőtteknek. Bár ha lenne piaca, én azt sem bánnám. Betegnyugdíjas lettem. Próbáltam szerencsét az asztalosszakmában Magyarországon, dolgoztam a helyi téglagyárban, nehéz volt. Most is tanulok, hogy könnyebb munkára képezzem magam, fél munkaidős állást keresek. Magányosan élek, anyai nagyanyám telkén lakást építettem magamnak. Magányomban könnyű dalokat írtam, tudok énekelni. A Mix FM ,,sztárcsinálóján" bejutottam az elődöntőbe, felléptem a Szent György-napokon. Legutóbb Zabolán énekeltem, ahová az ERSZI hívott meg. Csak az anyagiakon múlik, hogy nincsen egy CD-m.