Andrzej Duda lett Lengyelország elnöke

2015. május 26., kedd, Világfigyelő

A legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje, Andrzej Duda nyerte meg a vasárnapi lengyelországi elnökválasztást.

A 45 éves jogász, aki a múlt évtized végén államtitkár-helyettesi posztot töltött be Lech Kaczynski elnöki hivatalában, majd 2011-től parlamenti, 2014-től pedig európai parlamenti képviselő lett, a szavazatok 52 százalékát nyerte el. A másik jelölt, a kormányzó Polgári Platform (PO) támogatásával második elnöki mandátumért induló Bronislaw Komorowski a voksok 48 százalékát kapta. A becsült részvételi arány a felmérések szerint viszonylag alacsony, 55,5 százalékos volt. Ez is több azonban az első forduló hivatalos részvételi arányánál, mely a lengyelországi választások történetében a legalacsonyabb, 48,96 százalékos volt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.

Szavazás
Mi a véleménye a Bolojan-kormány megbuktatásáról?







eredmények
szavazatok száma 1769
szavazógép
2015-05-26: Világfigyelő - :

Francia Aranypálma, magyar Nagydíj (Cannes-i filmfesztivál)

A második legjelentősebb díjjal, a zsűri Nagydíjával tüntették ki Nemes Jeles László első nagyjátékfilmjét, az auschwitzi koncentrációs táborban játszódó Saul fiát. A legjobb filmnek járó Aranypálmát Jacques Audiard francia rendező a párizsi külváros erőszakos világával szembesülő Srí Lanka-i tamil menekültekről szóló alkotása, a Dheepan kapta a 68. cannes-i filmfesztiválon vasárnap este.
 
2015-05-26: Világfigyelő - :

Nyert a Néppárt Spanyolországban

Hiába kapta a legtöbb szavazatot a konzervatív Néppárt (PP) a spanyolországi helyhatósági választásokon vasárnap, mégis vesztett, mert sehol nem szerezte meg az abszolút többséget, így több kulcsfontosságú régióban és városban baloldali koalíció veheti át az irányítást – értékelte a spanyol sajtó az eredményeket.