Jó ideig még gidres-gödrös lesz Sepsiszentgyörgy két nagyon forgalmas utcája: a Kós Károly és a Gyöngyvirág a közbeszerzési törvény áldozatává vált. Hogy a jogszabály – finoman fogalmazva – nem jó, azt számos példa igazolta az elmúlt évek során, országszerte milliárd eurós nagyságrendben úsztak el uniós pályázatok miatta, jobb törvényre még sincs remény a közeljövőben.
A Kós Károly és a Gyöngyvirág utca felújítására a városháza idejében meghirdette a közbeszerzést, tavaly október 27-én mindkettőre közölték is az eredményt, szerződést kötni azonban nem tudtak, mert a liciten alulmaradt cégek fellebbeztek, és azóta is folyik a pereskedés a cégek között, no meg a cégek és a városháza között – ismertette Antal Árpád polgármester a város legújabb utcakálváriáját. Elmondta: mindkét utcában a felszín alatti munkálatok a végéhez közelednek, ha két héten belül befejeződne a tavalyi közbeszerzés ügyében indított pereskedés, még lenne ideje a városházának megszervezni az új licitet olyképp, hogy idén a két utca felújítása is kivitelezhető legyen – erre azonban kevés a remény.
Hogy a közbeszerzési törvény rossz, az nem újdonság, számtalanszor szóvá tették már, legutóbb a Municípiumok Országos Szövetségének vezetőtanácsi ülésén, illetékes államtitkár jelenlétében – közölte a polgármester. Sepsiszentgyörgyön ugyan minden uniós pályázatra meg tudták kötni a szerződéseket, de országszerte milliárd eurós nagyságrendben vesztek el pályázati támogatások a törvény visszásságai, konkrétan a fellebbezések és a sok esetben azt követő pereskedések miatt.
Antal Árpád szerint azonban nem csak emiatt rossz a közbeszerzési törvény: azt rendjén valónak tartja, hogy „tizenötmillió hatóságnak kell rábólintania” a közbeszerzési tenderfüzetre, hiszen így előzhetőek meg a csalások, így szűrhetőek ki a „személyre szabott” feltételek, de az már nincs rendjén, hogy a közbeszerzési kiírás elnyerésére végül az egyedüli és kizárólagos kritérium a legalacsonyabb ár legyen, mert annak az elvégzett munka minősége látja a kárát.
Hiányosságnak tartja azt is, hogy a rossz munkát végző cégeket nem lehet büntetni olyképp, hogy egy rossz ajánlólevelet kapott vállalkozást eleve kizárhassanak a licitről. Ezzel kapcsolatban felemlítette a garanciális munkálatok visszásságát is: minden munkálatra különböző időszakú szavatosságot kell vállalnia a kivitelezőnek, a teljes munkálat árát nem is fizetik ki neki addig, amíg a garanciaidő le nem jár, és az eközben felmerült esetleges hibákat ki nem javította. Előfordul azonban, hogy a vállalkozó nem tart igényt a garanciapénzre, úgy tűnik, ez az eset áll fenn a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul térnél, ahol lassan lejár a kivitelező által vállalt szavatossági idő, és a többszöri megkeresések ellenére sem hajlandóak orvosolni a hibákat (fotó). Ebben az esetben a visszatartott garanciapénzből utólag a városnak kell elvégeznie a javításokat – magyarázta a polgármester.