Levélben fejezte ki jókívánságait 75. születésnapja alkalmából Konrád György magyar írónak Norbert Lammert, a német parlament elnöke. A Bundestag elnöke levelében egyebek között hangsúlyozta: európai rangú irodalmi tekintélyként és politikai íróként Konrád György nemcsak az irodalom területén alkotott kimagaslót, hanem határozott európai elkötelezettségével jelentős mértékben járult hozzá a magyar―német kapcsolatok elmélyítéséhez is. Ez utóbbiért a konzervatív német politikus külön is köszönetet mondott Konrád Györgynek.
Autonómiát Tibetnek
Az Európai Parlament külügyi bizottságának emberjogi albizottságában tegnap folytatott vitában a képviselők egyértelműen kiálltak az emberi jogok tibeti érvényesülése mellett, és azt hangoztatták, hogy a tartós megoldást a dalai láma által is szorgalmazott valós autonómia jelentheti. Gál Kinga néppárti EP-képviselő szerint fontos, hogy kihasználják az olimpia miatt Kínára irányuló médiafigyelmet, valamint hogy a kiküldött újságírók minél több információt szerezhessenek a letartóztatott és az eltűnt tibetiekről. A következő napokban a politikusok, a civil társadalom és a nemzetközi szervezetek következetes fellépése számos ártatlan tibeti életét mentheti meg ― vélekedett a képviselő. Szerinte az Európai Parlamentnek nyomást kell gyakorolnia a dalai láma által is elfogadhatónak tartott, valós és széles körű tibeti autonómia elérésére.
Egy nappal az elnök után
Vlagyimir Putyint már május 8-án ― egy nappal Dmitrij Medvegyev, az új elnök beiktatása után, s egyetlen nappal a Győzelem Napján tartandó díszszemle előtt ― kinevezhetik kormányfővé. Borisz Grizlov, az orosz alsóház elnöke úgy nyilatkozott, hogy a duma rendkívüli ülésén hagyják majd jóvá Putyin kinevezését.
Biztonsági válságtól tartanak
Ukrajna esetleges csatlakozása a NATO-hoz komoly válságot okozhat Moszkva és Kijev kapcsolataiban, az pedig a lehető legnegatívabb kihatással lehet az európai biztonságra ― mondta az Állami Dumában, az orosz―ukrán kapcsolatokról rendezett meghallgatáson Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes. Úgy vélte, sok európai országnak el kellene gondolkodnia azon, mennyire célszerű Ukrajnát bevonni a NATO-ba. ,,A kérdés ugyanis az: milyen legyen az az Oroszországhoz fűződő kapcsolat, amely megfelel az európai érdekeknek" ― mondta a politikus az orosz képviselőházban. ,,Kijev NATO-csatlakozása, amennyiben megtörténik valamikor, elkerülhetetlenül megköveteli a hangsúlyok lényeges áthelyezését Oroszország stratégiai biztonságának védelmében" ― tette hozzá.
Görögország megvétózza
Görögország szerint ,,tragikusan kevés idő maradt" arra, hogy Macedóniával rendezzék a névvitát. A figyelmeztetést a görög fél tegnap tette közzé. A ma kezdődő bukaresti NATO-csúcstól Macedónia azt reméli, hogy Horvátországgal és Albániával együtt meghívják az észak-atlanti szövetségbe. Görögország közölte: megvétózza Macedónia tagjelöltségét, ha a szomszédos állam nem változtatja meg a nevét. Macedóniát 1993-ban vették fel az ENSZ-be Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság ideiglenes néven. Görögország 1991 óta akadályozza az ország nemzetközi elismerését Macedón Köztársaság néven, arra hivatkozva, hogy ez az elnevezés görög történelmi örökség: egy észak-görögországi tartomány neve Makedónia.