Berecki faragó a Műves HázbanBodó Csaba sepsiszentgyörgyi kiállítása

2008. április 5., szombat, Közélet

Bodó Csaba berecki fafaragó sepsiszentgyörgyi egyéni kiállítása a Kós Károly utcai Míves Házban maga is meglepetés, de ami erre ráadásként épült, a bereckiek és berecki származásúak tömeges részvétele a megnyitón, látszatra rendhagyónak tekinthető.

De ha a jelenség eredője után nézünk, észrevesszük az alkotó egyénisége, domborműves faragványainak témái, a mester formaérzéke és a nagyszámú érdeklődő jelenléte közötti összefüggést. Bodó Csaba nem valaki vagy valami utánzójaként farag, néhány kivétellel nem jeles emberek arcképcsarnokát helyezi falra, hanem környezetünk népéletének jelenségeit és jellemzőit. Ha közismert személyiség portréját vési fába, mint például a Kós Károly arcát, akkor az emberi méltóság, a férfiúi tartás, az emelt fő szépsége a faragvány üzenete. De, mondom, ez kivétel. Mert az alkotó ott van elemében, amikor a gorzafalvi korongozóban felismerhetjük a moldvai magyar férfi karakteres arcát, érzékeljük a művelet dinamikáját, de belelátjuk ebbe a faragványba az általánosító jegyeket is, a nagybetűs Fazekast munka közben. A kerítésen kinéző férfi — én nem szeretem a paraszt szót, helyette inkább gazdát, gazdaembert mondok — egy másik remeklés. A kerítés mögött álló Szomszéd, mintegy elhatárolja magát attól a világtól, gyanakodva szemléli azt, ami a kerítésen, ami rajta kívül történik. Számomra a legkedvesebb ,,faragott falikép" a Búcsújárás, távolságot jelző elmosódott alakjai, a kompozícióba szervezett asszonyok egymásmellettisége finoman jelzi, hogy a kőoszlop keresztje magaslaton, valamiféle stáción áll. És ez a fejtartások koszorújából következtethető ki. A figurák vibrálón elmosódottak, a fény és árnyék játéka jelzi a csoportos áhítatot. Azt is látjuk tehát, amit nem látunk.

Bodó Csaba népéletet megörökítve megjelenítő képessége, nosztalgikus látásmódja, ember- és munkaszeretete mindannyiunk számára kedves, kellemes, mondhatni, szívderítő, s ez a titka annak, hogy Bereck honi és elszármazott népe a magáénak érzi és tudja a művészt és alkotásait, s közösségként is kiáll az egykori mezőváros hírét-nevét a nagyvilágba meghordozó faragómester mellé. Mondják, hogy otthon, Bereckben mintegy százan jelentek meg a múlt évi egyéni kiállításán.

Tóth-Birtan Tinka házigazda és Vargha Mihály érzően érzelmes megnyitója mértéktartó és a témát esztétikai élményeink közé emelően emberi volt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 282
szavazógép
2008-04-05: Közélet - Sylvester Lajos:

Háromszék legszebb épülete

Kovászna Megye Kulturális Igazgató­sága közvélemény-kutatással óhajtja kideríteni, hogy a lakosság három kategóriában (középület, lakóház, templom) melyik épületet tartja a legszebbnek. Az épületek szépségversenyében az Őszi Közművelődési Napokon hirdetnek majd eredményt.
2008-04-05: Közélet - x:

Yvonne a POSZT-on

Fotó: Barabás Zsolt
Ismét beválogatták a Tamási Áron Színházat az egyik legrangosabb színházi megmérettetésre, a Pécsi Országos Színházi Találkozóra.