Belvita migránsügyben

2015. szeptember 3., csütörtök, Belföld

Ellentmondott Victor Ponta kormányfő Leonard Orban államelnöki tanácsadó keddi bejelentésének, miszerint Románia novembertől kezdi fogadni az önként vállalt uniós kvótarendszer szerint elosztott első migránsokat, a miniszterelnök szerint ebben a kérdésben a Legfelsőbb Védelmi Tanács dönt. Megszólalt az ügyben Traian Băsescu is, a volt államfő szerint Romániának el kellene utasítania a migránsok átvételét. Ponta Băsescu kijelentéseit populistáknak nevezte.
 

A román diplomácia éves találkozója után nyilatkozó Victor Ponta kijelentette, a Legfelsőbb Védelmi Tanács vitatja meg, hány menekültet fogadhat be Románia. Ponta ezzel az elnöki hivatal európai ügyekért felelős tanácsadójának egy nappal korábbi bejelentését cáfolta, Leonard Orban ugyanis kedden már eldöntött tényként említette, hogy Románia 1705 menekültet vesz át az önként vállalt uniós kvótarendszer alapján Olaszországtól és Görögországtól, akik novembertől kezdődően érkeznek az országba. Ponta tegnapi kijelentésével arra utalt, a kormány még nyitott kérdésnek tekinti, milyen álláspontot képviseljen az európai egyeztetéseken a migráció ügyében.
Traian Băsescu volt államfő radikális álláspontot képvisel: egy tévéinterjúban azt mondta, Romániának el kell utasítania a migránsok átvételét más uniós országoktól, mert nem lesz képes integrálni őket, ahogy a romákat sem tudta integrálni annyi évtizeden keresztül. Băsescu szerint semmi sem kötelezi Romániát bevándorlók befogadására, mint fogalmazott, „ez nem a mi problémánk”, azt pedig, hogy csak két évig kell gondoskodnia róluk, az Európai Unió szép hazugságának nevezte. Figyelmeztetett: a menedékkérők befogadása nem pusztán elszállásolásukat jelenti, mert várhatóan népes családjukat is maguk után hozzák, biztosítani kell kulturális jogaikat, mecseteket kell építeni számukra és anyanyelvi iskolákat. Băsescu szerint nem szabad, hogy Románia ezt önként magára vállalja, mert nem ő az, amely a bevándorlókat Európába vonzza. Kifejtette, a menekültválsággal Európa saját meggondolatlanságának árát fizeti meg. „Akik az európai demokráciát akarták olyan országokba áthelyezni, mint Líbia vagy Egyiptom, azoknak most a következményekért is vállalniuk kell a felelősséget” – jelentette ki.
Szavaira reagálva Victor Ponta kijelentette, Románia nem ül ölbe tett kézzel, határőrizetét megerősítette, de a határok lezárása képtelenség. „Azt állítani, hogy a muzulmánok mind terroristák, ez demagóg, populista képtelenség. Mint ahogy az is, hogy zárjuk le a határokat, ne fogadjunk be senkit. De amikor a románok szabadon utazhattak Európába, az tetszett, igaz? Nekünk európai politikát kell folytatnunk” – mondta a kormányfő. Hozzátette, Romániában kicsi a terrortámadás veszélye. „Ha van egy-két bolond, aki levegőbe akarja röpíteni az országot, vannak törvényeink és vannak intézményeink, azonban azt hiszem, hogy példakép vagyunk a békés együttélést illetően, az állampolgárainkkal szembeni tiszteletet illetően vallási hovatartozástól függetlenül” – mondta Ponta.
A menekültügyben készített legújabb felmérés szerint egyébként a romániaiak többsége szerint a menekülteknek joguk van választani, melyik országban akarnak élni, de közvetlen közelségüket elutasítják. Az IRES közvélemény-kutató felmérése szerint a megkérdezettek 65 százaléka teljes mértékben vagy részben egyetért azzal, hogy Románia fogadjon bizonyos számú menekültet EU-tagállamként, de amikor felmerült annak a lehetősége, hogy a megkérdezettek településére költözzenek, akkor a befogadással egyetértők aránya 46 százalékra csökkent, és 42 százalék ezt teljes mértékben elutasította. A közvélemény-kutatás szerint a nagy többség nem tart attól, hogy Romániát ellepik a bevándorlók, ugyanakkor a megkérdezettek több mint háromnegyede szerint az ország nincs felkészülve a menekültválságra. Hasonló arányban vélik úgy, hogy a migránsok érkezésével nő a terrormerényletek kockázata Európában, amelyeket az Iszlám Állam követhet el.

 

Guruló börtön
Bécs belvárosában fogtak el egy romániai embercsempészt, aki egy levegőtlen kisbuszban 24 afgán migránst szállított, az illegális bevándorlók a hatóságok szerint közvetlen életveszélyben voltak. A rendőrség üldözőbe vette az autót, amely végül megállt, de a vezetője elmenekült. A rendőrök riasztólövést adtak le, a menekülő férfit azonban ez sem állította meg. Végül a rendőrség nyomkövető kutya segítségével tudta megtalálni az autó harmincéves vezetőjét, akit letartóztattak. A 16 és 20 év közötti menekülteket embertelen körülmények között zsúfolták a járműbe. Az autó oldalsó ajtóit korábban behegesztették, az ablakokra belülről rácsot szereltek, az üveget feketére festették. Kívülről lakat volt a hátsó ajtókon. Olyan volt, mint egy guruló börtön – számolt be a rendőrség szóvivője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 787
szavazógép
2015-09-03: Közélet - :

Ötéves a Gyűjtemények Háza

A múlt hétvégén hármas esemény helyszíne volt a kézdivásárhelyi Gyűjtemények Háza: Beke Ernő negyedik alkalommal volt házigazdája az országos és nemzetközi papírszalvéta-, kártyanaptár- és telefonkártya-kiállításnak,
2015-09-03: Belföld - :

Nem zsarolt, csak fenyegetett

Gyanúsítottként jelentkezett kihallgatásra tegnap a legfőbb ügyészségen Traian Băsescu volt államfő, aki ellen Gabriela Firea, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) szóvivőjének feljelentése alapján zsarolás gyanújával indult bűnvádi eljárás.