Sepsiszentgyörgy önkormányzata minden olyan kezdeményezést támogat, amely az innovációt helyezi középpontjába, így a Dizájnhetet is felkarolták – mondta Antal Árpád, a megyeszékhely polgármestere a rendezvényt bemutató sajtótájékoztatón a Lábas Házban. Elhangzott, Háromszék számára nagyon fontos, hogy minél több vállalkozás állítson elő magas hozzáadott értékű terméket, mert az nagyobb jövedelmet is jelent.
Sepsiszentgyörgy októberben mutatja be kulturális, illetve a 2015–2021 közötti időszakra vonatkozó városfejlesztési stratégiáját, ezek alapján is látható lesz, milyen nagy hangsúlyt fektet a város az innovációra, arra, hogy Székelyföld ne csak a hagyományokról szóljon, hanem a tudást tradícióval ötvözve növelhesse versenyképességét – magyarázta Antal Árpád. – Azt szeretnénk – tette hozzá –, hogy Sepsiszentgyörgy is felkerüljön Európa azon térképére, amelyen az innovációt jegyzik, így minden, az újítás és korszerűség jegyében zajló kezdeményezést támogatnak, a november 2–8. közötti Dizájnhetet is. A háromszéki nadrággyárak kapcsán megemlítette, szeretnék elérni, hogy azokat a nadrágokat, ruhákat, amelyeket itt készítenek, helyben is tervezzék meg, „ne csak a kulimunkát, hanem a magas hozzáadott értékkel járó munkát is Székelyföldön végezzék el”. A jó szakemberek itthon is meg tudnának élni, szükség van rájuk, például a városban zajló mostani munkálatok tervezésének hetven százalékát megyén kívüliek végzik. Szerinte a Dizájnhét, illetve az ahhoz hasonló rendezvények azért is fontosak, mert felkelthetik a külföldre költözött fiatal szakemberek figyelmét, akik bekapcsolódhatnak az itteni folyamatokba, s megtörténhet, haza is költöznek.
Bagoly Miklós, az Asimcov vállalkozói szövetség elnöke elmondta, kis hozzáadott érték kis jövedelmet, nagy hozzáadott érték nagy jövedelmet jelent, Háromszéken pedig fontos, hogy olyan gazdasági tevékenységeket is meghonosítsunk, amelyek nagyobb jövedelemmel járnak, „hogy ne bérmunkából éljünk, hanem saját terveinket valósítsuk meg”. Damokos Csaba, a Dizájnhét ötletgazdája, főszervezője a rendezvényt, illetve az ahhoz kapcsolódó, kétlépcsős pályázatot ismertetve megjegyezte: még néhány nap áll az érdeklődők rendelkezésére, hogy a szeptember 30-ai határidőre elküldjék pályamunkáikat. A faiparban érdekelt fiatal dizájnereknek – egyetemistáknak, pályakezdőknek egyaránt – bemutatkozási lehetőséget biztosítanak, a Pro Wood Klaszter cégei a legjobbnak tartott tervek alapján elkészítik a megfelelő használati tárgyakat, illetve bútorokat. A dizájn kapcsán megjegyezte, koncepcióról, gondolkodásmódról, alkotóművészetről van szó, melynek végeredménye egy – ma már akár egyetlen példányban is legyártható – termék. A Dizájnhét szervezése kapcsán főszempont, hogy a kis székelyföldi műhelyekben is lehet magas hozzáadott értékű tárgyakat létrehozni – magyarázta Damokos Csaba.