Az utóbbi időszak terrorcselekményei bizonyítják, hogy eljött a végső visszaszámlálás ideje, a világ legbrutálisabb terrorszervezeteinek hálózata egész pályás támadást indított a civilizált világ, azon belül pedig Európa ellen – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Belgrádban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Miniszteri Tanácsának kétnapos konferenciáján, amelynek keretében tárgyalóasztalhoz ült Szergej Lavrov orosz és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter is.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: ha a civilizált világ nem tud összefogni, ha nem tud egyetértésre jutni, akkor nem fogja tudni legyőzni ezt a generációs jelentőségű kihívást, amit az Iszlám Állam jelent. Ha a civilizált világ veszít ebben a harcban, akkor mindannyian áldozattá fogunk válni – szögezte le. A politikus kiemelte, hogy ha nem érünk el átütő sikert rövid időn belül az Iszlám Állammal szemben, akkor az egyre több területet fog elfoglalni, egyre több embernek kell elmenekülnie, akkor pedig Európa nem fogja bírni a nyomást és destabilizálódik. Ezt pedig el kell kerülni.
Az EBESZ belgrádi konferenciájának keretében ült tárgyalóasztalhoz Szergej Lavrov orosz és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter. Ez volt az első hivatalos találkozó azt követően, hogy a török légierő november 24-én lelőtt egy orosz vadászbombázót a szíriai–török határ térségében. A megbeszélést követően egyik fél sem közölt részleteket, a konferencián tartott beszédében – amelyre a találkozó után került sor – viszont a török külügyminiszter azt mondta: a vadászgép lelövését nem szabad összemosni a terrorizmus elleni harccal, illetve nem szabad politikai célokra használni.