Sosem volt érzékem az ideológiákhoz, még most is menekülök előlük – mondta el az MTI-nek Makk Károly Kossuth-díjas filmrendező, a Magyar Mozgókép Mestere és a Nemzet Művésze, aki tegnap ünnepelte 90. születésnapját.
„A családom mindenáron mérnököt akart belőlem nevelni, mert édesanyám felmenői mérnökök voltak. Tizenöt éves koromban rájöttem, hogy ha valamitől irtózom, az a matematika” – idézte fel Makk Károly. Szülőhelyén, Berettyóújfaluban édesapja és nagybátyja mozit épített, innen ered vonzódása a mozgókép világához. „Mindenféle akartam azonban még lenni, diplomata meg sebész, valaki jelentős, aki az emberekkel foglalkozik. Végül maradt a filmrendezés” – jegyezte meg.
Az 1945 utáni rendezőnemzedék legegyénibb hangú alkotójának tartott Makk Károly hangsúlyozta: semmiféle vezérfonalat, meghatározott irányt nem látott maga előtt pályafutása éveiben, nem eszerint választotta megvalósításra szánt filmelképzeléseit. „Csupán voltak ötleteim, és el tudtam fogadni mások hozzám közel álló ötleteit.” Hozzátette: több filmjére is nagyon büszke, de nem tudna kedvencként egyetlenegyet kiemelni közülük, mint ahogy a legsikeresebbet sem szívesen nevezné meg. Mint fogalmazott, a rendező elvégzi a dolgát, de utána nem rajta múlik, hogy a világ elfogadja-e a kész alkotást.
Makk Károly kitért a Törőcsik Marihoz fűződő szakmai viszonyára is, aki több híres filmjében, így az 1970-es Szerelemben és az 1972-es Macskajátékban is szerepelt. „Törőcsik Mari Fábri Zoltán Körhinta című dolgozatában mutatkozott be filmszínésznőként, osztály- és iskolatársai azonban sokáig abban a hitben ringatták magukat, hogy ez a kis operina – akit ráadásul csak az operett szakra vettek fel – ügyes ugyan, de nem színésznő. Ez jó néhány évig eltartott” – idézte fel. „Törőcsik Mari a magyar színészet egyik királynője, aki joggal viteti most maga után az aranykoronát és az aranypalástot” – jegyezte meg.
A rendező elárulta, jelenleg is vannak ötletei, hezitál, hogy megvalósítsa-e egy filmötletét, vagy inkább újabb könyv megírásába kezdjen (2014-ben jelent meg első, Szeretni kell – Egy élet filmkockái című életrajzi könyve). „Nem vagyok benne biztos, hogy egy könyv nem jobb-e, mint kettő.”
Makk Károly 1950-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd 1954-ben készítette el első játékfilmjét, a Liliomfit, amely minden idők egyik legnézettebb magyar filmje lett. Ettől kezdve évente forgatott sikeres közönségfilmeket és lélektani drámákat. Filmművészetét az évtizedek alatt számtalan magyar és nemzetközi díjjal, elismeréssel díjazták.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.