Magyarországon szabad a sajtó, de állapotán még mindig akad javítanivaló — közölték a sajtószabadság világnapja, május 3-a alkalmából a magyarországi szakmai szervezetek vezetői. ,,A sajtószabadság mindig a demokrácia és a társadalom működésének produktuma: egy konfliktusgazdag terület" — mondta Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke.
Szikora József, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének elnöke kiemelte: a sajtószabadság egyszerre jelenti az újságíró szuverenitását és a közönség jogát ahhoz, hogy minden lényeges információt megkapjon a személyes és közösségi döntések meghozatalához. Kósa Csaba, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke azt hangsúlyozta, hogy a sajtószabadság csak két összetevő megléte esetén érvényesül: ha megvan az újságíró és a befogadó szabadsága is, ez utóbbihoz pedig az kell, hogy gyors, pontos, hiteles és sokoldalú legyen a tájékoztatás.
Szlovákia teljesített
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint gazdasági és politikai okokból is eldöntött tény, hogy Szlovákiát jövőre felveszik az euróövezetbe. A Merrill Lynch pénzügyi szolgáltató csoport által közölt elemzés szerint Szlovákia az összes felvételi követelményt teljesítette, euróövezeti befogadása azonban ,,páneurópai politikai kérdés", nem csupán belső gazdasági ügy. A gazdasági mutatók kedvezőek, a végső döntés azonban az uniós politikusoké lesz, és ha az EU nemet mond a nominális konvergenciafeltételeket maradéktalanul teljesítő Szlovákiának, az az európai integrációs folyamat végének kezdete lehet, ezért az elutasítás nagyon valószínűtlen — áll a Merrill Lynch elemzésében.
Zavargások Németországban
Összecsapásokra került sor csütörtökön Nürnbergben és Hamburgban a szélsőjobboldali felvonulások ellen tiltakozó baloldali anarchista ellentüntetők és a rendőrség között, többeket őrizetbe vettek. Hamburgban csütörtök este további kilengések történtek, a szélsőbaloldali autonómok petárdákkal és kövekkel dobálták a rendőröket. Berlinben, ahol a május elsejei felvonulások évek óta súlyos összetűzésekre adtak alkalmat, az ünnepi rendezvények idei, messzemenően békés lefolyása után este ismét fellángolt az erőszak a zömmel bevándorlók által lakott Kreuzberg negyedben, ahol az autonómok megtámadták Dieter Glietsch berlini rendőrkapitányt, akit a biztonsági erőknek kellett megvédeniük.
Felszólították Izraelt
A közel-keleti rendezést irányítani hivatott Kvartett — az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország — felszólította Izraelt, hogy fagyassza be az újabb ciszjordániai zsidó települések tervezett építését — jelentette be Londonban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. A Kvartett képviselőinek találkozóját követő sajtókonferencián a világszervezet első embere egyúttal a csoport nevében felszólította az arab országokat, hogy teljesítsék a palesztinoknak tett segélyígéreteiket.
Irán tiltakozott az ENSZ-ben
Irán hivatalosan tiltakozott az ENSZ-nél az amerikai elnöki posztra pályázó Hillary Clinton szenátor azon kijelentése miatt, hogy Amerikának teljesen el kellene törölnie Iránt, ha az atomfegyverrel támadna Izraelre.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.