Többet fogyasztunk
A kiskereskedelmi forgalom 18,4 százalékkal nőtt Romániában az év első öt hónapjában – közölte a statisztikai hivatal. A legnagyobb bővülés az élelmiszer-, ital- és cigarettakereskedelemben volt tapasztalható (26,5 százalék), a legalacsonyabb mértékben az üzemanyag-forgalom (9,9 százalék) bővült.
Bankhitelek
Az év előző öt hónapjában 50 százalékkal több bankhitelt vett fel a lakosság, mint egy évvel korábban. A jegybank adatai szerint legnagyobb mértékben a lakáshitelek bővültek (54 százalékkal), az új hitelszerződések értéke elérte az ötmilliárd lejt, míg a fogyasztási hitelek hétmilliárd lejjel bővültek (44 százalékos növekedés).
Magas osztalék a Covalactnál
A sepsiszentgyörgyi székhelyű tejfeldolgozó vállalat tavalyi profitjának 92 százalékát, csaknem 5,5 millió lej osztalékot ad részvényeseinek – közli a Madiafax a Hivatalos Közlönyben megjelent dokumentumra hivatkozva. A cég részvényeinek 95 százalékát a SigmaBleyzer amerikai befektetési alap 2007-ben vásárolta meg, egy évvel később a hargitai tejfeldolgozó vállalat (Lactate Harghita) is tulajdonába került. A Covalact tavaly 199 millió lejes forgalmat bonyolított le, és öt év után először zárt pozitív mérleggel. A tavalyi év egyébként – az áfacsökkentés miatt – a legtöbb hazai tejipari cég talpra állását hozta. A Covalact a forgalom tekintetében a hazai tejfeldolgozók rangsorában a hetedik helyen áll.
Árvízkárok
Critiana Palmer környezetvédelmi miniszter közlése szerint az árvízvédelmi infrastruktúrában májusban és júniusban 61 millió lejes kár keletkezett a rendkívüli esőzések miatt.
Emelkedő katonai kiadások
A NATO-tagországok többségében emelkednek idén a védelmi kiadások, habár a szövetség katonai költségvetésének csaknem háromnegyedét még mindig az Egyesült Államok adja – közölte a szervezet. A NATO huszonnyolc tagállama közül huszonháromban nőnek a védelmi kiadások, az előző évhez képest 2016-ban mintegy 3 százalékkal emelkedik a tagországok összesített katonai költségvetése. A tagállamok korábban vállalták, hogy a hazai össztermék (GDP) legalább 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítják, ezt idén a várakozások szerint öt tagország – az Egyesült Államok, Görögország, Nagy-Britannia, Észtország és Lengyelország – teljesíti. Az Egyesült Államok katonai célokra 664 milliárd dollárt szán. Románia a GDP 1,45 százalékát (azaz 10,337 milliárd lejt) költötte tavaly védelemre, Magyarország 1,01 százalékot tervez idénre, ami 353 milliárd forintnak felel meg. A NATO-tagországok védelmi kiadásai tavaly 0,6 százalékkal nőttek 2014-hez képest. Az ezt megelőző hat évben folyamatosan csökkent a katonai szövetség védelmi költségvetése.