Régióátszervezés: befolyásolni vagy tehetetlenül nézni?

2016. július 6., szerda, Belföld

Az őszi parlamenti választások tétje a romániai magyarság számára az, hogy képes lesz-e jó irányba befolyásolni az ország régióátszervezését, mert erős képviselet nélkül külső szemlélője maradhat csupán a folyamatnak – jelentette ki Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke arra reagálva, hogy a Cioloş-kormány ismét napirendre tűzte a régiókról szóló társadalmi vitát.


A szövetség hírlevelében idézett politikus szerint az RMDSZ továbbra is 16 gazdasági-fejlesztési régió létrehozását támogatja. „A közigazgatási hatáskörű régiók létrehozása jelenleg alkotmányellenes, a megoldás pedig nem az, hogy egy újabb közigazgatási szintet állítunk fel a megye és az országos szint között, hanem a gazdasági-fejlesztési régiókat kell átalakítani” – mondta Kovács Péter. Emlékeztetett: az RMDSZ törvényjavaslata 16 gazdasági-fejlesztési régiót javasol, köztük a Székelyföldet magában foglaló Hargita, Kovászna és Maros megye, illetve a Partiumot tömörítő Szatmár, Szilágy és Bihar megye is különálló fejlesztési régiót alkotna. Az ügyvezető elnök szerint a mostani nyolc régiós felosztás miatt az ország elesik az európai uniós forrásoktól, régión belül a gazdag megyék fejlődnek, a szegényebbek pedig lemaradnak.
Az RMDSZ nem tartja rossznak, hogy a régióátszervezésről ismét társadalmi vitát kezdeményeztek, hiszen választási kampányban a pártok be tudják mutatni saját elképzeléseiket, kampányban pedig a közvélemény is jobban odafigyel a témára. Kovács Péter szerint ez a társadalmi vita is az év végi parlamenti választások tétjét jelzi. „Bízunk abban, hogy megfelelő súllyal ott leszünk, és ha nem is tudjuk elfogadtatni teljes mértékben elképzelésünket, de fékezni fogunk, meg fogjuk akadályozni, hogy a szélsőséges változatok megvalósulhassanak. Sokszor már ez is nagy eredmény” – hangsúlyozta az RMDSZ ügyvezető elnöke.
2013-ban a Ponta-kormány olyan (alkotmánymódosítással megvalósítható) regionális felosztást javasolt, amely a jelenlegi fejlesztési régiókat ruházta volna fel közigazgatási hatáskörrel. A tervet – amelynek megvalósulása esetén a székelység is kisebbségbe kerülne a központi régióban – azért nem léptették életbe, mert a kormány időközben elvesztette az alkotmánymódosításhoz szükséges kétharmados többségét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 655
szavazógép
2016-07-06: Belföld - :

Pert nyert az SZNT (Székely szabadság napja)

Jogerősen pert nyertek a székely szabadság napján, március 10-én tartott marosvásárhelyi demonstráció szervezői Dorin Florea marosvásárhelyi polgármesterrel szemben: a táblabíróság megállapította, az elöljáró nem tilthatta volna be a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által meghirdetett felvonulást – közölte internetes oldalán a Krónika.
2016-07-06: Belföld - :

Versenyképes Romániáért

Versenyképes Románia címmel kezdeményezett vitát tegnap a Dacian Cioloş vezette szakértői kormány az ország középtávú fenntartható gazdasági-fejlesztési stratégiájának elfogadása érdekében. A rendezvényen Klaus Iohannis államfő kifejezte reményét, hogy a vita eredményeképpen egy konszenzussal elfogadott, választási ciklusokon túlmutató és az egymást váltó kormányok által vállalt stratégia születik, amely az általa előző nap bejelentett, szintén politikai konszenzussal kialakítandó új országprojekt gazdasági célkitűzéseit összegzi majd.