Új szabályokról szóló javaslatot fogadott el az eltérő állampolgárságú szülők határokon átnyúló családjogi eljárásaiban érintett gyermekek védelmének javítása érdekében az Európai Bizottság június 30-án.
Az uniós bizottság közleményében arról tájékoztat, hogy a határokon átnyúló szülői felelősséggel kapcsolatos jogvitákban, a felügyeleti és láthatási joggal, valamint a gyermek jogellenes elvitelével összefüggésben elfogadott új szabályok felgyorsítják a bírósági és közigazgatási eljárásokat, csökkentik az anyagi terheket és biztosítják a gyermek mindenekfelett álló érdekének következetes figyelembevételét.
A javasolt új szabályok között szerepel a gyermekek jogellenes külföldre vitelének megakadályozásával foglalkozó eljárások hatékonyabbá tétele azáltal, hogy a rendelkezésre álló határidőket legfeljebb 18 hétre csökkentenék, valamint a visszavitelt elrendelő határozat mindössze egy alkalommal lenne megtámadható.
Brüsszel kötelezően biztosítaná az önálló véleményalkotásra képes gyermekek számára annak lehetőségét, hogy az ügyüket érintő valamennyi eljárás során kifejezzék álláspontjukat. Különösen a felügyeletről és a láthatásról, valamint az egyik szülő által jogellenesen elvitt gyermekek visszaviteléről szóló eljárások során.
A javaslat szorgalmazza, hogy a felügyeletről vagy láthatásról szóló határozat mihamarabb a másik érintett tagállamban is végrehajtható legyen. Ha ez hat héten belül nem történik meg, a bíróság köteles tájékoztatni a származási tagállam hatóságait vagy közvetlenül magát a kérelmezőt arról, hogy miért nem.
Mint írták: az új szabályok csökkenthetik az ügyintézési költségeket is, amelyek például a teljes visszaviteli eljárások esetében átlagosan mintegy 2200 eurót tehetnek ki. A kevesebb ügyintézés miatt pedig a családok ügyvédi költségei is csökkenhetnek. (MTI)