NÉMELYEKNEK NEM TETSZETT A NOSZTALGIAVONAT. Az lett volna csoda, ha a pünkösdi búcsúra, Csíksomlyóra, onnan meg Gyimesbükkre — egy frissen megnyitott vasúttörténeti kiállítás megtekintésére és az ezeréves határhoz — magyar címerrel ékesített nosztalgiavonaton szervezett utazás nem keltette volna fel a román nacionalisták figyelmét.
Funar — írja a Ziua — természetesen a Nagymagyarország nosztalgiáját jelképező vonat elkobzását követeli a közlekedési tárcától, mintha sohasem hallott volna arról, hogy az unió államaiban a hasonló szerelvények áthaladását törvény szavatolja.
MAGYAR—LIBERÁLIS MAFFIÁT SZIMATOLNAK. Múlt héten a Trigranit bukaresti lakóparképítési programja ellen kelt ki a Ziua, és magyarbérencnek nevezte a liberális kormányt, hétfői számában meg arról ír, hogy magyar—liberális maffia, azaz a Kerekes Gábor és Dinu Patriciu vezette csoport tette rá kezét a Duna-delta felmérésére és telekkönyvezésére. E munkát pályázat útján a hír szerint a csíkszeredai Topo Service Rt. és a magyarországi Digicart Geodéziai Szolgáltató és Fejlesztő Kft. nyerte el, de alvállalkozóként ukránokra bízta a terület feltérképezését, illetve fotózását, ami az jelenti — írja a lap —, hogy az unió és Románia határairól pontos képet kap egy szomszédos, nem EU-tag ország. De Patriciu és Kerekes Gábor sem jár rosszul, első kézből értesülnek a delta területeinek helyzetéről, s felvásárolhatják a területeket. A legértékesebbek a tengerpart felőli részek.
KÖNYVAJÁNLÓ. A marosvásárhelyi származású, Magyarországon élő Dragomán György regényét ajánlja a The Washington Post olvasói figyelmébe. A Fehér Király című, diktatúrában élő gyermekekről szóló irodalom egyszerre felkavaró és felbecsülhetetlenül értékes — állapítja meg a lap a könyv friss angol fordítását méltatva. Rémisztő, mégis különösképpen vidám történetekből áll ez az egyszerű, eleven hangú regény. Az olvasó tisztelettel forgatja az új könyvet, miközben borzalom tölti el a szívfacsaró történeteket olvasva: arra gondol, min ment keresztül a könyvben szereplő gyerek, a 11 éves Djata Ceauşescu rendőrállamának sötét napjaiban. (MTI)
ÁLLAMI PÉNZ MEHET A FORDHOZ. Az Európai Unió jóváhagyta, hogy Románia 143 millió euróval támogassa a Ford újonnan felvásárolt két romániai üzemének korszerűsítését. Azt mondják, a támogatás nem sérti az állami segélyezéssel kapcsolatos uniós rendelkezést, az ügylet versenyjogi hatását messze meghaladja a régiós fejlődéshez történő hozzájárulás. A felvásárlás támogatási szempontból korábban nem volt problémamentes: egyedül a Ford jelentkezett a craiovai üzem 72,4 százalékára, és az állam 27 millió eurót elengedett a 84 milliós árból, de cserébe a termelésre és az alkalmazottak megtartására feltételeket szabott. Ezt kifogásolta Brüsszel, és elrendelte, hogy az állam hajtson be 27 millió eurót a Fordtól, mely közölte, visszafizeti az Európai Bizottság által jogellenes állami segélynek nyilvánított összeget. A Ford 675 millió eurót tervez beruházni a craiovai gyárba, ahol kétfajta modellt gyárt majd. (MTI)