Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke fogadta a Lausanne-i központban Mihály Gábor Munkácsy-díjas és a NOB művészeti díját is magáénak tudó szobrászművészt. Az olimpia előtti felpörgött előkészületi munka közepette a NOB-elnök szívélyes beszélgetést folytatott a magyar szobrásszal, és a Lausanne-i Olimpiai Múzeum számára átvette a magyar művész bronzalkotását, amely Pierre de Coubertint, az újkori olimpiai mozgalom elindítóját ábrázolja. A Présház Hírportál Mihály Gábornak tett föl kérdéseket.
– Művész úr, miként egy derűs fénykép tanúsítja, Thomas Bach időt szakított arra is, hogy irodájából elzarándokoljon ahhoz az egy kilométerre álló, Olimpia – Kerékpárosok című szoborhoz, amelyet Ön még a kilencvenes évek elején alkotott, s amely azóta a Lausanne-i Olimpiai Múzeum parkjában áll. A NOB-elnök miért érezte fontosnak, hogy az előkészítés lázában egy magyar szobrásszal is találkozzon?
– Thomas Bach, ez a kitűnő német sportember, vívó olimpiai bajnok tisztában van azzal, hogy az olimpiai mozgalom már évezredekkel ezelőtt szoros kapcsolatban volt a képzőművészettel. Nagyra értékelte a Kerékpárosok című szobrot, amely előtt a világ minden arra járó politikusa vagy sportolója lefényképezteti magát, és most tudatosult benne, hogy ez egy magyar szobrász alkotása. Örömmel vette át az Olimpiai Múzeum részére ajándékba vitt Pierre de Coubertin-szobrot, amelyet magam mint számos sporttal kapcsolatos szobor alkotója, szívesen mintáztam meg, élményt adott a munka. Méltó helyet keresnek a szobornak – mondta az elnök, és így reményeim szerint mind a két szobor – melyen a szignó: Mihály Gábor HUNGARY – a magyar sport, a magyar művészet hírnevét, tekintélyét öregbíti. Egyébként a Kerékpárosok című szobrom teljes nagyságú fényképe díszíti a NOB-tagok fényképeit, életrajzát tartalmazó legutóbbi, Lausanne-ban kiadott évkönyv borítóját, melyről majd az olimpia helyszínéről szavazó NOB-tagoknak – reményeim szerint – csakis Budapest jut majd az eszükbe.
– A fényképeken látszik, hogy a NOB-elnök jó hangulatban fogadta Önt, ez a derű vajon a személynek vagy valamennyire Magyarországnak is szólt?
– Amikor svájci utamat terveztem, Thomas Bach titkárságának két időpontot jelöltem meg javaslatként a találkozásra. Nagyon örültem, hogy az elnök az egyiket elfogadhatónak találta. Kiemelt megbecsülésnek éreztem, hogy egy kis mappában átadott nekem egy fényképet, mely őt ábrázolta a Kerékpárosok című szobrommal, s melyre angolul jókívánságát írta. Bízvást remélem, hogy találkozásunk az országnak, hazánknak is használt.
– Szóba került-e az a kerékpárosokat ábrázoló szobor, amelyben Ön néhány éve – továbbfejlesztve – újraalkotta Lausanne-i világhírű művét?
– Szóba került, és Thomas Bach jelezte: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nincs az ellen, hogy a Lausanne-i szobor alapján újraalkotott szobrot Budapesten vagy más magyarországi városban köztéren felállítsák, és ezen az új helyen is hirdesse az olimpiai gondolatot. Ezt a szobromat a londoni olimpia tiszteletére a Budavári Palota udvarán rendezett kiállításon már bemutattam, ahol szintén nagy sikere volt, és – miként Lausanne-i másánál – itt is a várba látogatók ezrei fényképeztették magukat a szoborral. Azt remélem, hogy a szobor elősegítheti, hogy a budapesti olimpia terve, előkészítése közös nemzeti üggyé váljon.