Putyin szóba hozta a magyar–román határ kérdését

2016. szeptember 6., kedd, Kitekintő

Ha valaki fel akarja vetni a második világháború után meghúzott határok kérdését, akkor a magyar–román határ ügyére is ki kell térni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy, a Bloomberg hírügynökségnek adott interjúban – írja a Krónika. Az orosz elnöki hivatal honlapjára pénteken felkerült interjúban a riporter az aznap Vlagyivosztokban megtartott, Putyin és Abe Sindzo japán miniszterelnök közötti találkozó kapcsán feltette a kérdést: hajlandó lenne-e Moszkva visszaadni Japánnak a Kuril-szigetek egy részét a szorosabb gazdasági együttműködés fejében, és a Balti-tenger partján található orosz enklávé, Kalinyingrád – a korábbi Kelet-Poroszország – ügyét is felvetette.

Putyin a Kuril-szigetek kapcsán leszögezte: Oroszország nem adja el területeit. „Olyan megoldást kell találni, amely nyomán egyik felet sem éri kár, amely nyomán egyik fél sem érzi magát sem nyertesnek, sem vesztesnek” – mutatott rá az orosz elnök. A Kínával fennálló területi viták rendezése kapcsán kifejtette: Kínának sem adtak semmilyen területeket.
„Azok a területek vitatottak voltak, és negyven éven keresztül tárgyaltunk a Kínai Népköztársasággal, míg végül megállapodtunk. A terület egy részét Oroszország kapta, a másokat Kína. Alapvető különbség van a Japánhoz kapcsolódó történet és a Kínával folytatott tárgyalásaink között. A japán probléma a második világháború nyomán állt elő, és a második világháborút követő nemzetközi egyezmények tárgyalják, miközben a kínai partnereinkkel a határról folytatott egyeztetéseknek semmi közük a második világháborúhoz vagy bármely más katonai konfliktushoz” – szögezte le Putyin.
A Kalinyingrádra vonatkozó megjegyzésre – amely kapcsán a riporter közbevetette: az csak tréfa volt – Putyin szintén komolyan válaszolt. „Félretéve a viccet, ha valaki felül akarja vizsgálni a második világháború kimenetelét, akkor tárgyalhatunk. De akkor nem csupán Kalinyingrádról kell tárgyalnunk, hanem Németország keleti részéről, az egykor Lengyelország részét képező Lvov városáról, és így tovább. És ott van a listán Magyarország és Románia is” – tette hozzá Putyin, megjegyezve: Kalinyingrád ügye Pandóra szelencéjét nyitná ki.
Ki lesz a következő elnök?
Ugyanebben az interjúban Putyin beszélt a jövőjéről is. Még nem döntötte el, indul-e a 2018-as elnökválasztáson, de azt megfogalmazta, hogy Oroszország új vezetőjének fiatal és érett embernek kell lennie. Rámutatott, hogy Oroszországban szeptemberben parlamenti választások lesznek, és az elnökválasztásig még további csaknem két év van hátra. „Ezért abszolút korai még erről beszélni. Tudja, a modern, gyorsan változó világban egyszerűen káros erről beszélni” – tette hozzá.
Mint mondta, Oroszországban egyelőre az olyan kitűzött feladatokra kell össz­pontosítani, mint az életszínvonal-emelés, valamint a gazdaság, a szociális szféra és az ország védelmi képességének erősítése. „Ezen feladatok teljesítésének függvényében nézzük meg aztán, hogyan szervezzük meg a 2018-as választási kampányt, és kinek kell abban részt vennie” – mondotta Putyin.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 391
szavazógép
2016-09-06: Belföld - :

Hírsaláta

CSAK SZERÉNYEN. A Tarom vasárnapi müncheni járatának turistaosztályán utazott kétnapos hivatalos bajorországi látogatásra Dacian Cioloş miniszterelnök és egy kormányküldöttség. A személyzet megpróbálta kiemelt utasként kezelni a kormányfőt, de Cioloş visszautasította a felkínált helyet a business-osztályon, és elfoglalta helyét a hivatalos küldöttség tagjai és a többi utas mellett. A müncheni leszállás után Cioloş szabadkozott és elnézést kért, miután a légikísérők arra kérték a többi utast, hogy maradjanak ülve, amíg a kormányküldöttség tagjai leszállnak a gépről. A magas rangú tisztségviselők általában a business-osztályon utaznak külföldi hivatalos útjaikra. Cioloşékat Emil Hurezeanu, Románia németországi nagykövete fogadta a repülőtéren. A román küldöttség kétnapos hivatalos látogatásra utazott Bajorországba, ahol főleg gazdasági témájú megbeszéléseket folytat. (Főtér)
2016-09-06: Kitekintő - :

Orbán Viktor: Megismétlődhet a tavalyi migránsáradat

Orbán Viktor miniszterelnök nem zárja ki, hogy idén ősszel a tavalyihoz hasonló kihívásokkal kell majd szembenézni a balkáni migrációs útvonalon. „Fel kell készülnünk egy nehéz őszre is” – fogalmazott a kormányfő tegnap Belgrádban, miután tárgyalt Aleksandar Vučić szerb miniszterelnökkel.