MÁR A MEGBÉKÉLÉS SEM TETSZIK. Jean-Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa a törvényszéken megtámadta a megyei önkormányzatnak a románok és magyarok jó együttélési normáit rögzítő kódex kidolgozásáról szóló határozatát. Hargita Megye Tanácsa az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalát és a Nemzeti Kisebbségkutató Intézetet kérte fel együttműködésre.Olyan kódexre gondoltak, amely javaslatot tenne például arra, hogy a románok és a magyarok miként viszonyuljanak egymás nemzeti ünnepeihez, a hívek lélekszáma alapján osszák el az egyházaknak szánt önkormányzati támogatásokat, olyan településeken is biztosítsák az anyanyelvhasználat jogát, ahol ezt a törvény nem írja elő, helyi hozzájárulással akár a szükséges diáklétszám alatt is biztosítsák az anyanyelvi oktatást. (ErdélyFm)
NEM KAMPÁNYOL Nem vesz részt egyetlen választási nagygyűlésen sem, és nem ad tanácsokat az embereknek azzal kapcsolatban, hogy kire szavazzanak – jelentette ki Dacian Cioloş kormányfő, hozzátéve, hogy nem adja el a lelkiismeretét „semmiért a világon, és főleg nem egy miniszterelnöki tisztségért”. Az Európa FM rádiócsatornának adott interjúban azzal kapcsolatban, hogy szeretne-e még egy kormányfői mandátumot, Cioloş úgy felelt: nem tudja, hogy szeretné-e, de kész bevállalni. Azt is elmondta: az első megkeresésre nem volt felkészülve, és sebtében vállalta el. „Most talán jobban fel vagyok készülve, mint akkor” – fogalmazott, hozzátéve, hogy számára az erkölcsi tartás, a becsületesség és a professzionalizmus továbbra is meghatározó értékek maradnak. (Maszol)
REPTÉRI ZŰRZAVAR A Wizz Air légitársaság úgy döntött, hogy 22 induló és 23 érkező gépe a következő két hétben a kolozsvári reptéren fog felszállni, illetve landolni. A fapados társaság döntése alátámasztja annak feltétlen szükségességét, hogy a marosvásárhelyi reptér kifutópályáját teljes körű felújításnak vessék alá. Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke közölte, határozottan kérték a hosszú távú szállítási fejlesztési terv módosítását, ugyanis az minden erdélyi reptér számára már 2016-tól lehetőséget biztosít a fejlesztésre, a marosvásárhelyi repülőtér kivételével, amely számára ez a lehetőség csak 2022-től adatik meg. A megyeitanács-elnök hozzátette, szakértői becslések szerint a kifutópálya felújításához körülbelül 77 millió lejre van szükség. Szintén csütörtökön David Ciceo, a kolozsvári Avram Iancu Nemzetközi Repülőtér igazgatója közveszélyesnek nevezte a vidrátszegi légikikötő kifutópályáját. Peti András, a marosvásárhelyi légikikötő vezetője tegnap cáfolta David Ciceo állításait, kijelentve: a felújításra szoruló kifutópálya semmiképp nem sodorja veszélybe a leszálló nagy gépeket és utasaikat, és minden esély megvan arra, hogy a Wizz Air hamarosan visszatérjen Marosvásárhelyre. A fapados társaság azonban további két hétre Kolozsvárra költözik.